História iPhonu – akú cestu si tento smartfón prešiel od prvého predstavenia až po súčasnosť?

Od roku 2007 prešiel iPhone dlhú cestu. Už je to teda 14 rokov, čo ľudia neveriacky krútili hlavami nad touto dokonale prepracovanou novinkou. To však ešte netušili, ako sa svet iPhonu bude vyvíjať ďalej. Akým vývojom prešiel od uvedenia na trh až po súčasnosť?

Foto Pexels

Novinka, ktorá všetko zmenila

Prvý iPhone uviedla spoločnosť Apple na americký trh v júni 2007 a neskôr sa tento produkt rozšíril do Spojeného kráľovstva, Nemecka, Francúzska, Írska a Rakúska. Aj keď sa pri dizajne tohto modelu v súčasnosti mierne pousmejeme, v tej dobe predstavovalo kovové telo, intuitívne dotykové ovládanie a chýbajúca klávesnica skutočnú revolúciu v porovnaní s inými smartfónmi. Nemôžeme sa preto čudovať, že zrod iPhonu sa zaslúžil o popularizáciu inteligentných telefónov a vytiahol spoločnosť Apple na vrchol. Síce bol celý svet z tejto novinky unesený, aj prvý iPhone mal svoje muchy.

Kritiku sa preto výrobca pokúsil vyriešiť s ďalšou generáciou – iPhone 3G, ktorá bola predstavená 9. júna 2008 a rozšírený bol tiež zoznam krajín, v ktorých bol tento model dostupný (vrátane Česka a Slovenska). Už názov napovedá, že jednou z noviniek bola možnosť pripojenia sa na rýchlejšiu 3G sieť. Telo iPhonu 3G sa zmenilo na plastové a záujemcovia si mohli vybrať čiernu alebo bielu farbu. Najväčšou nevýhodou sa tak stala náchylnosť na poškrabanie a praskliny.

Technologický posun ďalších generácií

Foto Pexels

Zatiaľ čo sa iPhone 3G posunul oproti svojmu predchodcovi dizajnovo, až ďalšia generácia – iPhone 3GS z roku 2009 znamenala posun aj technologický. Zmeny nastali predovšetkým v jeho rýchlosti, čo napovedá už samotný názov, v ktorom písmeno S predstavuje slovo speed. Jednou z najväčších noviniek štvrtej generácie iPhonu sa zas stal nový retina displej a fotoaparát s bleskom a samostatne zabudovaná predná kamera. Spoločnosť nenechala nič na náhodu ani v prípade dizajnu, a tak na trh prišiel prvý iPhone pokrytý sklom spredu aj zozadu. iPhone 4S z roku 2011 síce podedil dizajn od svojho staršieho brata, no písmeno S v tomto prípade neznačilo zrýchlenie, ale zastupovalo prvé písmeno hlasovej asistentky Siri. Zlepšeniu sa opäť tešil fotoaparát, no významné zmeny predstavoval aj iOS 5 prinášajúci iCloud, iMessage a notifikačné centrum.

V roku 2012 sa svet iPhonov konečne dočkal zväčšenia obrazovky s príchodom modelu iPhone 5. Pribudla napríklad aj podpora LTE sietí, nový procesor a zmena iOS 5 na iOS 6, čo znamenalo aj vlastné Apple Maps. O rok neskôr ohlásila spoločnosť Apple hneď dve novinky – iPhone 5C a iPhone 5S. IPhone 5C síce prebral hardvér od svojho predchodcu a dostalo sa mu rôznych farebných vyhotovení, veselé farby ani nižšia cena však ešte neboli zárukou úspechu. To nemožno povedať o druhom modeli, ktorý sa síce dizajnovo nikam oproti iPhonu 5 neposunul, no obrovskou novinkou sa stal snímač odtlačku prstov na domovskom tlačidle. Aktualizácia iOS 7 znamenala zas bezdrôtový prenos súborov AirDrop alebo funkciu CarPlay.

Trend zväčšovania obrazovky nasledovali aj ďalšie modely – iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Okrem toho disponovali aj novým procesorom A8 a zväčšenou RAM na 1 GB. Rovnaký dizajn po týchto modeloch opäť zdedili obľúbené rady S, čiže iPhone 6S a 6S Plus, no tie dostali oproti klasickej verzii aj zlepšený hardvér. Skutočným míľnikom technologického vývoja spoločnosti Apple sa stal iPhone 7 a iPhone 7 Plus v roku 2016. Aj keď sa v rámci dizajnu neudiali veľké zmeny, kontroverznou sa stala nová farba Jet Black extrémne náchylná na škrabance. V tomto prípade preto radšej majiteľom odporúčame zvoliť kryt na iPhone 7 alebo 7 Plus, ktorý zabezpečí jeho maximálnu ochranu. Svet šokovalo aj odstránenie slúchadlového jacku, no pozitívom sa stala predovšetkým odolnosť voči vode. V roku 2016 sa však verejnosti dostalo aj novinky v podobe prvej generácie iPhone SE.

Foto Pexels

Cesta do súčasnosti

Rok 2017 znamenal v technickom svete predstavenie rovno troch noviniek zo smartfónovej dielne Apple – iPhone 8, 8 Plus a X. Aj keď prvé dva spomínané zostali verné klasickému iPhone dizajnu s domovským tlačidlom, iPhone X je v podstate len veľký retina displej so zaoblenými rohmi a OLED obrazovkou s funkciou na rozoznávanie tvárí.

Vedeli ste, že? Spoločnosť Apple preskočila názov modelu iPhone 9 a uviedla na trh rovno iPhone X. Môže za to fakt, že spomínaný iPhone X bol predstavený 10 rokov potom, čo vyšiel na trh úplne prvý iPhone.

Cestu najnovšiemu modelu (iPhone 12 Pro Max) vydláždilo za 5 rokov ešte niekoľko ďalších modelov, pričom každý disponoval novinkami – či už technologickými, alebo dizajnovými. Hovoríme o iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE, iPhone 12 mini, iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Spolu ide doposiaľ o 29 rôznych modelov smartfónov z dielne spoločnosti s jablkovým logom, z ktorých si každý našiel svojich stúpencov aj odporcov.

Tento článok je sponzorovaným obsahom.