Hodváb s metalízou

Keď sa hodvábu priadky morušovej dodá kovový kúpeľ, vlákna sa môžu stať silnými a tuhými, v niektorých prípadoch až o 70 % pevnejšími ako hodváb upradený pavúkmi. Keby sme dokázali takýto materiál masovo vyrábať, využitie by bolo široké – švy, umelé väzy a šľachy, dokonca aj športové vybavenie by mohlo získať pavúčie vylepšenie.

Zámotky priadky morušovej, foto wikipédia/Abhilasha bora, CC BY 4.0

Získať dostatok materiálu bolo vždy zložité. Hodváb z priadky morušovej je jednoduchý na zber, ale nie až taký pevný. A pavúčí hodváb, ktorý je symbolom pevnosti a húževnatosti, nie je práve jednoduché získať. Na rozdiel od priadky morušovej sa pavúky nedajú chovať v dôsledku ich teritoriálnej a agresívnej povahy, objasňuje biológ Zhi Lin, spoluautor štúdie z Tianjinskej univerzity v Číne.
Vedci ako východisko použili zámotky priadky morušovej. Najprv jemnými metódami, aby nezničili hodvábne proteíny, odstránili vonkajší gumovitý povlak. Potom pretlačili vzniknutý hodvábny kal cez rúročku a vytlačené hodvábne vlákno kúpali v roztoku obsahujúcom zinok a ióny železa. Nakoniec ho natiahli na dlhé vlákna. Ponorenie do kovu mohlo byť dôvodom, prečo boli niektoré vlákna také silné – Linov tím zistil v hotových vláknach zinočnaté ióny. Podľa niektorých iných vedcov však skutočnou inováciou mohlo byť to, že sa im podarilo rozpliesť hodváb menej škodlivým spôsobom.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.