Inteligentná náplasť

Pokroky vo vývoji flexibilnej elektroniky otvárajú nové možnosti pri monitorovaní zdravia.

Náplaste, ktoré možno nosiť na pokožke, dokážu sledovať glukózu, úroveň antibiotík vo vašej krvi, alebo tiež zmeny zafarbenia tam, kde môžu byť dôvodom k obavám. Najnovší príklad z Kalifornskej univerzity v San Diegu ide ešte ďalej: ich náplasť kombinuje kardiovaskulárne dáta so súborom ďalších biochemických ukazovateľov. Náplasť veľkosti poštovej známky je výsledkom spolupráce vedcov vyvíjajúcich senzory snímajúce chemické, fyzikálne a elektrofyziologické signály, s inžiniermi, ktorí dodali pokročilé snímače krvného tlaku. Výsledkom je ohybný tenký plátok z pružných polymérov, ktorý priľne na pokožku. Obsahuje senzor krvného tlaku, chemický senzor, ktorý meria úroveň laktátu, kofeínu a alkoholu v pote, a senzor, ktorý sleduje cukor v tkanivovom moku. Energiu čerpá z externého zdroja a výsledky meraní možno odčítať na prídavnom zariadení.
Senzor krvného tlaku vysiela ultrazvukové vlny do tela, ktoré sa odrážajú od artérií a vytvárajú echá, ktoré zariadenie zachytáva a spracúva na hodnoty tlaku. Chemický senzor uvoľňuje do pokožky látky podporujúce tvorbu potu, ktorý analyzuje. Podobne senzor glukózy vysiela do tela jemný elektrický prúd stimulujúci tvorbu tkanivovej tekutiny. Senzory sú rozmiestnené tak, aby navzájom nerušili svoje signály. Premyslene zostavený bol aj samotný súbor sledovaných hodnôt: Povedzme, že monitorujete svoj tlak a odrazu vidíte počas dňa prudký nárast a pomyslíte si, že niečo nie je v poriadku, cituje spoluautorku projektu Juliane Sempionattovú časpis NewAtlas. Sledovanie kombinácie všetkých biomarkerov vám môže jednoducho prezradiť, či boli nárasty spojené napríklad iba s príjmom kofeínu či alkoholu. Podľa autorov toto zariadenie umožní celodenné neinvazívne sledovanie pacientov s chronickými ťažkosťami typu vysokého krvného tlaku alebo cukrovky, ale napríklad aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti v nemocniciach.

NexTech, foto UC San Diego

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.