
V roku 2015 organizácia Islamský štát zrovnala so zemou ruiny starovekého asýrskeho mesta Nimrud, ktoré sa nachádza 30 kilometrov južne od Mosulu v súčasnom Iraku. S bombami a buldozérmi v priebehu niekoľkých dní zničili takmer 3 000 rokov starý palác, chrámy, sochy a rytiny v meste. Výskumníci, ktorí skúmajú trosky, objavili dosiaľ neznáme artefakty zo zničeného chrámu zasväteného Ištar, mezopotámskej bohyni lásky a vojny.
Začiatkom tohto roku archeológovia z Iraku a Pensylvánskej univerzity objavili fragmenty veľkého kamenného monumentu, ktoré zobrazujú Ištar po boku vplyvného asýrskeho kráľa Aššurnasirpala II. Fragmenty sa našli pri modernej rekonštrukcii Ištarinho chrámu, ktorý obklopoval pôvodné historické pozostatky v severnom sektore Nimrudu, kedysi hlavného mesta starovekej Asýrskej ríše. Jeden z fragmentov, ktorý zobrazuje bohyňu vnútri hviezdy, je prvým známym vyobrazením Ištar Šarrat-nifi, aspektu božstva spojeného s planétou Venuša.
Tento objav sa vedcom podaril aj vďaka pretekom o záchranu a ochranu zničených pozostatkov Nimrudu s ničivými prírodnými živlami a potenciálnymi lúpežníkmi. Okrem nápravy škôd spôsobených Islamským štátom a predchádzajúcimi necitlivými európskymi vykopávkami v 19. storočí organizátori projektu obnovy dúfajú, že pomôžu Iraku pomaly obnoviť a znovu vybudovať jeho dlhoročné kultúrne dedičstvo.
Zo stránky Science spracovala BP