IT GALA pozná víťazov

Ocenenie v kategórii IT projekt roka si odniesol Adrián Sciranka zo spoločnosti ANTIK Telecom.

Už po devätnásty raz sa na spoločenskom večere IT GALA odovzdávali prestížne ocenenia IT Firma, IT Osobnosť, IT Produkt a IT Projekt roka 2019. Novinkou bola kategória IT NEO, ktorá hodnotí firmy na základe ich dynamiky a inovatívnosti.

Ceny udeľuje neformálne združenie členov profesijných združení a slovenských žurnalistov v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Cieľom je zhodnotiť odborné a manažérske úsilie osobností a firiem, oceniť najvýznamnejšie projekty a produkty realizované v danom roku. Odborná komisia opäť zostavila širšiu nomináciu viac ako 90 osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Na základe údajov z informačných dotazníkov porota hlasovaním zostavila užšie nominácie troch osobností, troch produktov a troch projektov bez určenia poradia. Výsledky hlasovania sa slovenská IT komunita dozvedela 3. októbra 2019 na slávnostnom podujatí IT GALA.

Osobnosť a projekt

Rasťo Hlaváč, generálny riaditeľ firmy Minit, ktorá sa stala IT Produktom roka.

V kategórii IT Osobnosť roka sa víťazom stal Radoslav Danilák, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Tachyum. Úspešný podnikateľ a zároveň jeden z najuznávanejších svetových hardvérových architektov vlastní 120 patentov, pričom ďalších 100 čaká na schválenie. Svoje nápady sa rozhodol už v roku 2007 premeniť na realitu vo vlastných startupoch. V roku 2016 založil americko-slovenskú spoločnosť Tachyum, ktorá sa venuje vývoju procesora Prodigy. V kategórii IT Projekt roka si ocenenie odniesol Bikesharing – verejný bicykel od spoločnosti ANTIK Telecom. Bikesharing umožňuje požičiavanie bicyklov s možnosťou ponechať bicykel kdekoľvek. V prvej fáze v roku 2019 sa umiestnilo do ulíc Košíc a ďalších troch slovenských miest 1 000 bicyklov, ktoré zatraktívňujú život v meste a prinášajú dostupnú alternatívu pre každodenné cesty do práce a zábavu. Cieľovo sa plánuje pokrytie 30 slovenských miest s dostupnosťou pre milión obyvateľov Slovenska.

Zástupcovia spoločnosti Capturing Reality si prevzali ocenenie IT Neo.

Produkt a firma

V kategórii IT Produkt roka získal ocenenie process miningový softvér Minit od spoločnosti Minit, ktorý poskytuje inovatívny spôsob analýzy, mapovania a zefektívňovania procesov spoločnosti. Ide o nový prístup, ktorý analyzuje dáta z IT systémov s cieľom získania objektívneho náhľadu do procesov a odhalenia skrytých problémov ukrytých v každodennej prevádzke. Táto nová forma analýzy eliminuje subjektivitu či chyby zavinené ľudským faktorom a zároveň umožňuje systematické zlepšovanie procesov. Titul IT Firma roka (predtým Najziskovejšia IT firma roka) získala po druhýkrát spoločnosť Profesia. Kategória IT firma roka vychádza z kvantitatívnych kritérií. Rebríček pripravujú spoločnosti Across Private Investments, FinStat a Digital Visions (PC REVUE). Hlavné kritérium na zaradenie do rebríčka je príslušnosť firiem do odvetvia informačných a telekomunikačných technológií ako hlavného predmetu podnikateľskej činnosti. Z týchto firiem bolo vybraných 100 s najvyššou EBITDA, teda ziskom pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou. Vybraté spoločnosti sa následne hodnotili z hľadiska medziročného rastu EBITDA, návratnosti vlastného kapitálu (ROE), návratnosti aktív (ROA) a ziskovej marže.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2019. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R
foto Digital Visions

V spolupráci s PC Revue, www.pcrevue.sk

Komentáre