Izba s okienkom

Predstavte si, že žijete v malej tmavej izbe odrezanej od sveta. Raz za čas niekto príde, otvorí malé okno a nechá vás pozrieť sa von. Pozriete sa a vidíte, že prší. Rovnako pršalo aj minule a predminule a tak trochu tušíte, že keď vám okno otvorí nabudúce, znovu bude pršať. Neprekvapuje vás to, je predsa jasné, že prší stále, nič iné ste nikdy nevideli.

Foto Pixabay

V skutočnosti je izba, v ktorej sa nachádzate, na Slovensku. Občas prší, občas sneží, často svieti slnko. Lenže tým, že cez okno máte možnosť pozerať iba vtedy, keď prší, máte pocit, že prší nonstop. Selektovaním prístupu k informáciám sa kompletne zdeformoval váš pohľad na svet. Áno, ide o absurdný príklad, niečo podobné však bežne vidíme pri rôznych informačných zdrojoch. Aj zdroj, ktorý nešíri nepravdivé informácie, len z pravdivých vyberá tie, ktoré chce, dokáže úplne zdeformovať obraz o svete.
Predstavte si stránku, ktorá by informovala iba o prešľapoch hudobnej skupiny U2. Boli by na nej informácie o zrušených koncertoch, nevhodnom správaní člena či kontroverznom vyhlásení ich fanúšika. Človek, ktorý by sledoval túto stránku, by mal pocit, že U2 je čisté zlo. A čo viac, myslel by si, že hocikto, kto má túto skupinu rád, musí byť tiež zlý človek.
Asi by vám nerobilo problém uviesť aj realistickejší príklad niekde v našom okolí. Čiastočne sú za tento problém zodpovedné zdroje, ktoré nevyvážene selektujú informácie. Zároveň sú však zodpovední aj prijímatelia informácií, ktorí si nedali záležať na tom, aby boli zdroje ich informácií rozmanité.
Ak sa aktívne nesnažíme byť objektívne informovaní, sme v postavení človeka, ktorý v tmavej miestnosti hľadí na zavreté okienko a čaká, kedy cezeň znova uvidí dážď.

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.