Kamenný realizmus

Umelci z mladšej kamennej doby na území súčasnej Namíbie vniesli do rytín odtlačkov ľudí a zvierat toľko detailov, že súčasní domorodí stopári vedeli nielen určiť, o ktoré zvieratá ide, ale aj ich vek a pohlavie.

Detail zobrazenia ľudských a zvieracích stôp v Doro Nawas, foto Andreas Pastoors, CC-BY 4.0

Rytiny zvieracích a ľudských stôp sa objavujú v pravekom skalnom umení na celom svete. Väčšinou sa však považujú za geometrické tvary, takže sú málo preskúmané. Andreas Pastoors z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg v Nemecku a jeho kolegovia si prizvali na pomoc domorodých odborníkov na stopovanie z púšte Kalahari, aby analyzovali rytiny v Doro Nawas v západnej Namíbii.
Stopári dokázali určiť druh, pohlavie, vekovú skupinu a dokonca aj presnú nohu zvieraťa alebo človeka na viac ako 90 % z 513 analyzovaných rytín. Ukázalo sa, že skalné umenie znázorňovalo stopami oveľa viac druhov živočíchov ako samotnými rytinami zvierat. Rytci pritom uprednostňovali určité druhy a častejšie zobrazovali dospelé zvieratá ako mláďatá a stopy mužov v porovnaní so stopami žien.
Zistenia odhaľujú vzorce, ktoré zrejme vyplývajú z kultúrne podmienených preferencií, ale ich význam je zatiaľ neznámy. Podľa vedcov poznatky pôvodných obyvateľov dokážu prehĺbiť archeologický výskum, presný význam a kontext skalného umenia však pravdepodobne zostane nepochopený.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre