Kamera beží? Akcia!

Akčné kamery sú veľmi obľúbená kategória a počet modelov na trhu sa stále zväčšuje. Vybrať si tú naozaj kvalitnú však nie je ľahké.

Tak ako vo všetkých oblastiach spotrebnej elektroniky aj pri akčných kamerách sa rozmáha trend nakupovania cez rôzne čínske internetové obchody za super výhodné ceny. Nechceme tvrdiť, že sa tu nedajú kúpiť aj kvalitné výrobky, no ak nemáte nijaké skúsenosti s daným modelom a ani serióznu recenziu, je to ako kupovať mačku vo vreci. Pred nákupom akčnej kamery si treba predovšetkým zvážiť, na čo ju vlastne potrebujete. Ak je to iba na hranie bez toho, aby ste zamýšľali zábery publikovať, nie je problém kúpiť si nejaký lacný model a tešiť sa z pohyblivých obrázkov. Neraz však používatelia zaznamenávajú výnimočné športové výkony, zábery z cestovateľských výprav a podobné udalosti, pri ktorých je predpoklad, že ich budú chcieť archivovať a pochváliť sa nimi či už na sociálnych sieťach alebo na niektorej z videoslužieb. V tomto prípade priveľké šetrenie nie je na mieste a treba, aby kamera spĺňala aspoň základné predpoklady na kvalitný záznam.

Rozlíšenie a snímková frekvencia

Za základ budeme považovať rozlíšenie 1 920 × 1 080 bodov so snímkovou frekvenciou 50 p/60 p (neprekladaných snímok). To nám umožní bezproblémové spracovanie materiálu či už na Blu-ray alebo prehrávanie na smart TV či multimediálnych centrách 1080p50, 1080p25 a aj kvalitné výstupy na portáli Vimeo, YouTube a podobne. V 4K rozlíšení akčné kamery aj tento rok zostali pri snímkových frekvenciách 25/30p. To je najmä pri nakrúcaní akčných scén s veľkými celoobrazovými posuvmi kamery nedostatočná rýchlosť a vzniká pri nich sekanie obrazu. Naopak, pri nakrúcaní napríklad z dronov so stabilizovanou kamerou je takýto obraz výhodný pre podstatne väčšie rozlíšenie.

Pri výbere 4K kamery dbajte na to, že minimálna snímková rýchlosť musí byť 25/30p. Na trhu sú totiž aj kamery, ktoré deklarujú 4K rozlíšenie, ale iba pri 10 – 15 snímkach za sekundu. Ide o marketingový ťah hraničiaci s podvodom – takéto video totiž nevyužijete na nič. Preto treba byť pri nákupe obozretný a najmä pri výhodných ponukách si pred nákupom všetky parametre poriadne preveriť. Odporúčame úplne sa vyhnúť kamerám, ktoré zvládajú maximálne 1080 25/30p. Napriek zväčša veľmi výhodnej cene ide o zle investované peniaze. Takéto kamery majú totiž zastaraný hardvér, staré, menej citlivé snímače a výstupný obraz nezodpovedá súčasným požiadavkám. Viacero vyšších modelov ponúka aj rozlíšenie 2K. To síce nepatrí k štandardným, ale v niektorých situáciách, najmä ak ho kamera zvládne pri 50/60p, môže byť výhodné, pretože poskytuje vyššiu ostrosť pri spracovaní do full HD a takisto rezervu na dodatočnú stabilizáciu obrazu bez straty kvality.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.