Keď dve ruky nestačia

Výskumníci zistili, že ľudia sa môžu naučiť používať nadpočetné robotické ruky rovnako efektívne ako pri práci s partnerom už za jednu hodinu tréningu. Vedci skúmali potenciál nadpočetných robotických rúk, ktoré pomáhajú ľuďom vykonávať úlohy vyžadujúce viac ako dve ruky. Mnohé úlohy v každodennom živote, ako napríklad otváranie dverí pri prenášaní veľkého balíka, si vyžadujú viac ako dve ruky, uviedla Ekaterina Ivanová z Queen Mary University of London. Nadpočetné robotické ruky boli navrhnuté ako spôsob, ktorý by ľuďom umožnil ľahšie vykonávať tieto úlohy, ale doteraz nebolo jasné, ako ľahko by sa dalo naučiť ich používanie.

Znázornenie použitia robotických rúk, ilustrácia Queen Mary University of London

Účastníci štúdie mali vykonávať rôzne úlohy s pomocnou robotickou rukou. Buď pritom absolvovali hodinové školenie o tom, ako rameno používať, alebo pracovali s partnerom. Výsledky testov ukázali, že účastníci, ktorí absolvovali školenie, vykonávali úlohy rovnako dobre ako tí, ktorí pracovali s partnerom. To naznačuje, že nadpočetné robotické ramená môžu byť životaschopnou náhradou práce s partnerom a že sa ich možno naučiť efektívne používať v relatívne krátkom čase.
Naše zistenia naznačujú, že tieto ramená by sa mohli používať na pomoc ľuďom pri rôznych úlohách, napríklad pri operáciách, priemyselných prácach alebo rehabilitácii, dodala E. Ivanová.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.