Konferencia Junior Internet

Účastníci 14. ročníka súťaže Junior Internet 2019

Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET organizuje už 15. ročník jedinečného podujatia nielen pre informatikov.

Netušil som, ako sa môj život začne meniť, takto vyslovená myšlienka mladého človeka vyznieva často ako fráza. Keďže sa v AMAVET-e s podobnými vyjadreniami účastníkov našich podujatí stretávame pravidelne, usúdili sme, že to nie je náhoda, a určite nejde o frázu, ale úprimné vyznanie reálneho pocitu.
Myšlienku zo začiatku tohto článku vyslovil víťaz 14. ročníka súťažnej konferencie Junior Internet (JI), ktorá je odrazovým mostíkom do online sveta pre začínajúcich tvorcov webu, grafikov a dizajnérov, programátorov mobilných aplikácií a blogerov. JI je živnou pôdou na objavovanie talentov v oblasti informačných technológií.
Samuel Bugeľ zvíťazil v kategórii Junior DESIGN a získal cenu, ktorá ho motivovala napísať nám a podeliť sa s našimi čitateľmi. Možno vás to inšpiruje k tomu, aby ste využili možnosť zúčastniť sa, respektíve sprostredkovať účasť žiakov na 15. ročníku konferencie Junior Internet, ktorú pripravujeme na apríl 2020.

Víťazi 14. ročníka súťaže Junior Internet 2019, prvý vpravo Samuel Bugeľ, víťaz kategórie JuniorDESIGN

Do súťaže Junior Internet, ktorú organizoval už po štrnástykrát AMAVET, ma prihlásil môj učiteľ a aj keď som spočiatku z toho nebol veľmi nadšený, odsúhlasil som to. V nasledujúcich týždňoch mi na mail prišla pozvánka s vysvetlením, že som postúpil do finále. Bol som zaneprázdnený školskými projektmi a maturitou, no napriek tomu som sa rozhodol, že prídem. Keď som v apríli minulého roka cestoval do Bratislavy, vôbec som netušil, ako sa môj život začne meniť.
V programe boli zaujímavé prednášky a prezentácie  súťažiacich. Po odprezentovaní môjho portfólia som nedával umiestneniu veľké šance, pretože som videl kvalitu ostatných projektov v mojej kategórii. Na druhý deň pri vyhodnotení som zostal prekvapený. Vyhral som prvé miesto v kategórii Junior DESIGN. Okrem pekných cien bola hlavná výhra možnosť stážovať počas letných prázdnin v reklamnej agentúre Diorama v Bratislave.
Preto som v lete prišiel z Košíc na päť týždňov do Bratislavy. Tentoraz to už nebolo do študentského prostredia, ale naopak, do serióznej, prosperujúcej firmy. Pod krídla si ma vzal spoluzakladateľ štúdia Jakub Otčenáš, ktorý bol aj porotcom súťaže Junior Internet. Vysvetlil mi, že v nasledujúcich týždňoch sa budeme venovať prerábaniu grafického vizuálu celej súťaže. Prvé dni som bol veľmi napätý. Netušil som, ako to v takej firme chodí a nikoho som tam nepoznal. To sa však rýchlo zmenilo. Všetci kolegovia sa so mnou hneď zoznámili a boli veľmi priateľskí. Panovala tam uvoľnená a príjemná atmosféra. Brali ma ako jedného z nich. Mojou pracovnou náplňou bola tvorba dvoch hlavných vizuálnych konceptov pre celú súťaž. S takýmto projektom som ešte nemal skúsenosti, ale pomáhal mi a stále na mňa dozeral Jakub. Po piatich týždňoch práce sme mali nakoniec stretnutie so zástupcami AMAVET-u, ktorým sme odprezentovali dva alternatívne grafické návrhy. Oba sa im páčili a jeden z nich si aj vybrali. Týmto sedením som ukončil svoju stáž a s Jakubom sa dohodol, že budeme naďalej spolupracovať.
Od začiatku som vedel, že si takúto príležitosť nemôžem nechať ujsť. Počas stáže som robil to, čo ma baví a bol som hodnotený tými najväčšími profesionálmi. Celú stáž a môj pobyt v Bratislave som si veľmi užíval. Som vďačný AMAVET-u, že organizuje súťaž Junior Internet, čím nám, mladým, dáva priestor na realizáciu. Mimoriadne si vážim, že som dostal túto príležitosť, ktorá mi otvorila mnoho ďalších možností.
Samuela Bugeľa, ktorý je autorom nového grafického dizajnu súťaže Junior Internet, prijali vďaka týmto skúsenostiam do marketingovej agentúry v Košiciach, kde si plní svoj sen ako junior grafik.
Konfrencia ponúka možnosť vypočuť si množstvo talentovaných mladých ľudí, ktorí programujú webové stránky a aplikácie, tvoria digitálnu grafiku a dizajn, píšu texty, blogy či nahrávajú video blogy. Súťaž obohacujú aj rôzne workshopy, diskusie a prezentácie. Finále súťažnej konferencie sa malo pôvodne uskutočniť 24. a 25. apríla na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Momentálne organizátori uvažujú nad možnosťou usporiadať konferenciu formou online video prenosu so zapojením súťažiacich a prezentáciou ich projektu. Aktuálne informácie o 15. ročníku súťaže nájdete na webovej stránke www.juniorinternet.sk.

Ján Nemec, Dávid Richter, AMAVET
Foto AMAVET

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre