Kreatívna dielňa FabLab Bratislava podporuje talenty už druhý rok

Bratislavský FabLab je priestorom, v ktorom inovátori, dizajnéri, ale aj ďalší záujemcovia o moderné digitálne technológie môžu doslova zhmotniť svoje myšlienky. Podarilo sa to i mladým stredoškolákom v podobe vlastných robotov.

Študenti z bratislavského gymnázia Spojenej školy sv. Františka z Assisi začali stavať robotov najskôr z technických stavebníc ako lego či Merkur. Neskôr sa zoznámili s možnosťami kreatívnej dielne Fablab a začali aj so stavbou súťažných robotov. „Súťažné roboty sme začali riešiť vďaka motivácii zo strany Pavla Petroviča z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. S FabLabom a ich technológiami sme sa zoznámili na jednom zo sústredení zameranom na elektroniku,“ hovorí Ján Briežnik, zástupca tímu Compotes, ktorí tvoria piati stredoškoláci.

Prostredníctvom 3D tlače vyvinuli vo FabLabe novú generáciu robotov a zúčastnili sa i Majstrovstiev sveta v robotickom futbale v Nemecku. „FabLab nám pomohol predovšetkým so samotnou dostupnosťou technológie 3D tlače, ku ktorej by sme sa inak len ťažko dostali a tiež bolo pre nás podstatné, že sme mali priestor, v ktorom sme mohli pracovať,“ dopĺňa Briežnik.

Jozef Vaško a francúzsky veľvyslanec na Slovensku, Christoph Leonzi (vľavo), v dielňach bratislavského FabLabu.
Jozef Vaško a francúzsky veľvyslanec na Slovensku, Christoph Leonzi (vľavo), v dielňach bratislavského FabLabu.

Mladí vývojári plánujú s FabLabom spolupracovať i naďalej. Aktuálne aj vo forme robotických krúžkov pre skúsenejších, ale i začiatočníkov. Tí pokročilejší si môžu vyskúšať kompletný vývoj robota. Pre nováčikov je krúžok stavby lego robotov.

Bratislavský Fablab funguje už od roku 2014. Jeho druhé výročie oslávili 3. novembra zástupcovia jeho partnerov, akademickej obce, ale i študenti v nových priestoroch Univerzitného vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. Súčasťou podujatia bolo predstavenie úspešných projektov realizovaných vďaka FabLabu, medzi ktoré určite patria aj roboti tímu Compotes. „Naša kreatívna dielňa podporila už viac ako 700 rôznych projektov od tých technických až po tie dizajnérske. Spomenúť môžeme napríklad 3D modely v spolupráci s Úniou slabozrakých a nevidiacich Slovenska. Zapojili sme tiež do minuloročného Bratislava desing week, s workshopom, v ktorom účastníci navrhovali vlastný prototyp topánky.“ hovorí Jozef Vaško z FabLab Bratislava.

Fablab Bratislava je organizačnou súčasťou Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR). V súčasnosti je CVTI SR zapojené do riešenia medzinárodného projektu FabLabNet, ktorý je realizovaný prostredníctvom programu Interreg Central Europe a spolufinancovaný Európskym fondom pre regionálny rozvoj. „V projekte máme ako inštitúcia zodpovednosť za vybudovanie knižnice voľne dostupných návodov a skúseností súvisiacich s využívaním digitálnych technológií ako sú 3D tlač, laserové rezanie a podobne. Knižnica má obsahovať rôzne video návody a rôzne štúdie,“ hovorí Ján Turňa generálny riaditeľ CVTI SR.

Eva Vašková, CVTI SR,
foto Vladimír Ješko