Krotitelia diskusií

Len dva tímy z 200 krajín a regiónov sveta postúpili do semifinále súťaže informatikov Imagine Cup 2016. Jedným z nich sú slovenskí vysokoškoláci.

Tím TrollBusters z Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave
Tím TrollBusters z Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave

Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vyvinuli zaujímavý softvér. Po víťazstve v súťaži Big Idea Plan o najlepší nápad a inovačný potenciál študentského projektu ide o ďalší svetový úspech tímu TrollBusters. Ten tvoria študenti FIIT STU Monika Filipčíková, Jakub Adam, Andrej Švec a Filip Vozár pod vedením pedagóga Jakuba Šimka. Od jesene pracujú na vývoji softvéru, odhaľujúceho hanlivé a urážlivé komentáre v diskusiách pod článkami v médiách alebo na sociálnych sieťach. Dôvod vzniku projektu objasnil Jakub Šimko: Nízku kvalitu diskusií vnímame aj my, čitatelia a diskutéri, ako každodenný problém. Premýšľali sme, či by sa dala kontrola diskusií automatizovať, keďže negatívne príspevky majú viaceré spoločné znaky a tie by sa dali strojovo identifikovať.

Stop urážkam a vulgarizmom 
Svetové médiá aj sociálne siete sa s otázkou ako ustrážiť urážlivé komentáre hejterov v diskusiách boria dlhodobo. Moderátori nemajú šancu kontrolovať tisíce príspevkov denne, preto často siahajú po radikálnych riešeniach – diskusie zastavia, alebo ich pri niektorých témach radšej ani neotvoria. To sa nepáči čitateľom ani diskutujúcim. Náš program sleduje takmer 20 parametrov a používateľ si môže vybrať napríklad vulgárne slová, reklamu, osobné urážky či neobvyklú aktivitu diskutéra. Tie potom softvér eliminuje, čím pomôže moderátorom diskusií výrazne znížiť množstvo príspevkov, ktorými sa musia zaoberať, vysvetľuje študent a člen tímu Jakub Adam. Softvér moderateIT dokáže v súčasnosti správne zaradiť asi 65 % príspevkov, podľa študentov sa však bude zlepšovať. Na základe konkrétnych príkladov sa totiž učí rozoznávať dobrý či zlý príspevok. Študenti chcú algoritmus zlepšovať tak, aby dokázal vyhodnotiť aj poradie slov alebo emóciu príspevku, ovplyvňujúce jeho hodnotenie. Keďže súťaž Imagine Cup používa ako komunikačný jazyk angličtinu, moderateIT pracuje v slovenčine aj v angličtine.

Softvér moderateIT analyzuje komentáre v diskusiách, výstup je v angličtine
Softvér moderateIT analyzuje komentáre v diskusiách, výstup je v angličtine

Okrem Slovákov postúpili ešte Kanaďania s projektom zameraným na efektívnosť spotreby pohonných látok. V semifinále sa stretli s víťazmi národných súťaží Imagine Cup približne z 50 krajín sveta. Víťazi postúpili do absolútneho finále v Seattli, ktoré sa konalo v júni. Výsledky prinesieme v ďalších číslach nášho časopisu.

R
Foto STU