Laserový bleskozvod

Klasický bleskozvod je meter dlhý kovový stĺp zakotvený v zemi. Chránená oblasť je však limitovaná jeho výškou. Ak chcete ochrániť nejakú veľkú infraštruktúru, napríklad letisko, alebo veternú farmu, potrebovali by ste bleskozvod vysoký stovky metrov, objasňuje fyzik Aurélien Houard z Polytechnického inštitútu v Paríži. Takýto kovový stožiar by bol nepraktický, laser by však mohol dosiahnuť tak ďaleko.

Foto UNIGE/Xavier Ravinet

A. Houard a jeho kolegovia testovali tento nápad na vrchole hory Säntis vo Švajčiarsku. V blízkosti telekomunikačnej veže, do ktorej udrie blesk asi 100-krát za rok, umiestnili vysokovýkonný laser počas búrok v lete 2021. Laser vysielal do oblakov asi 1 000-krát za sekundu záblesky infračerveného svetla. Sled impulzov odtrhol elektróny od molekúl vzduchu a vyrazil niektoré z cesty, čím sa vytvoril kanál nabitej plazmy s nízkou hustotou. Vytvorila sa vodivá cesta najmenšieho odporu tesne nad špičkou veže. To umožnilo bleskozvodu veže zachytiť blesk skôr, ako prejde až k laserovému zariadeniu.

Foto TRUMPF/Martin Stollberg

Počas pokusu zasiahol blesk vežu štyrikrát. Na záberoch vysokorýchlostných kamier je vidieť, ako sa kľukatí z oblakov a nasleduje svetlo lasera asi 50 metrov k bleskozvodu veže. Podľa A. Houarda by použitie lasera s vyššou energiou mohlo rozšíriť jeho dosah. Toto je prvý krok k bleskozvodu s kilometrovým dosahom, dodáva.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.