Lietadlo na elektrinu

Izraelská firma Eviation nedávno predstavila dvojmotorové lietadlo na regionálnu dopravu, ktorého zdrojom elektrickej energie je lítiovo-iónová batéria.

Vizualizácia Eviation/DHL Express

Jedným z najväčších dodávateľov skleníkových plynov do atmosféry je sektor dopravy. Ani ten sa nevyhne prechodu z aktuálne využívaných fosílnych palív k ekologickejším a trvalo udržateľným zdrojom energie. Tento prechod sa už začal, pričom v rôznych druhoch dopravy má iné tempo a vyžaduje si iné náklady. Najďalej je v tomto smere segment osobných automobilov.
Výrobcovia lietadiel a leteckých motorov sa v súčasnosti sústreďujú aspoň na znižovanie aerodynamického odporu lietadiel a spotreby – a tým aj na znižovanie emisií. Elektrický pohon sa zatiaľ využíva len výnimočne, pretože batérie na pohon dopravných lietadiel by boli mnohonásobne ťažšie než súčasné nosiče energie, teda palivá na báze ropy. Preto sa využíva elektrická hnacia sústava len na pohon malých športových lietadiel – takým je napríklad elektrolietadlo slovinskej firmy Pipistrel.
Na obzore sú však už aj väčšie a ťažšie lietadlá s elektrickým pohonom. V odbornej tlači sa objavili základné technické údaje lietadla, ktoré vyvíja izraelská firma Eviation. Tá nedávno predstavila dvojmotorové lietadlo na regionálnu dopravu nazvané Alice. Lietadlo sa vyznačuje chvostovými plochami tvaru T a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 634 kW, upevnené na bokoch zadnej časti lietadla. Zdrojom elektrickej energie je lítiovo-iónová batéria s kapacitou 820 kWh, vážiaca 3 720 kg. Maximálna vzletová hmotnosť je 6 350 kg – niektoré zdroje uvádzajú 7 484 kg.
Lietadlo uvezie deviatich cestujúcich alebo náklad s hmotnosťou 1 000 kg. Cestovná rýchlosť by mala byť asi 400 km/h, dolet 815 km a najvyššia cestovná výška 9 800 m. Hlavným konštrukčným materiálom lietadla, ktoré má dĺžku 17,09 m a rozpätie krídel 18 m, sú uhlíkové kompozity. O stave výroby prvého prototypu nie sú žiadne verejne dostupné informácie, no podľa výrobcu by sa jeho prvý vzlet mal uskutočniť už v tomto roku. Zásielková letecká služba DHL však už podpísala kontrakt na dodanie 12 lietadiel Alice. Prvé z nich by mali byť dodané už v roku 2024, čo však odborníci považujú za príliš optimistický údaj. Ak všetko pôjde dobre, vybuduje spoločnosť DHL prvú regionálnu sieť prepravy zásielok elektricky poháňanými lietadlami na svete.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.