Lietajúce taxíky na letiská

Inovatívny lietajúci taxík Midnight s dvanástimi vrtuľami a pohonom na elektrinu je kombináciou vrtuľníka a klasického lietadla.

Vizualizácia Archer

Väčšina miliónových miest či mestských aglomerácií sa borí s problémom nedostatočnej optimalizácie dopravných tokov. Obvykle sa nedarí zabezpečiť dopravu tak, aby všetci účastníci dopravy cestovali do svojho cieľa plynule a bez väčších zdržaní. Problém je vypuklejší vtedy, keď treba kombinovať niekoľko dopravných prostriedkov vrátane leteckej dopravy.
Unikátny dopravný prostriedok, ktorý má v urbánnom prostredí prepravovať cestujúcich bez rizika dopravnej zápchy, predstavila nedávno kalifornská firma Archer Aviation. Vrtuľové lietadlo s elektrickým pohonom a kolmým štartom aj pristátím patrí do kategórie eVTOL (all-electric vertical takeoff and landing). Súčasťou lietajúceho stroja nazvaného Midnight (polnoc) je nezvyčajne veľký počet vrtúľ – spolu až dvanásť: šesť päťlistových sklopných vrtúľ slúži na horizontálny aj vertikálny let, šesť ďalších pevne uložených dvojlistových vrtúľ podporuje len vertikálny let. Lietadlo je hornoplošník s chvostovými plochami tvaru V a pevným trojbodovým podvozkom. Zdrojom elektrickej energie na pohon vrtúľ je sústava šiestich nezávisle zapojených batérií.
Firma Archer zatiaľ uverejnila len tie najdôležitejšie technické parametre. Lietadlo je určené pre jedného pilota a štyroch cestujúcich. Cestovná rýchlosť je 241 km/h, cestovná výška je len 610 metrov. Dolet závisí od rôznych okolností a môže byť maximálne 80 kilometrov, čo je vzhľadom na určenie lietadla postačujúce. Maximálna hmotnosť nákladu je 456 kg (cestujúci plus batožina), maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 3 175 kg.
Výrobca verí, že americká agentúra FAA udelí lietadlu Midnight certifikáciu koncom roku 2024 a v roku 2025 začne taxík lietať na prvej pravidelnej linke. Malo by ísť o linku spoločnosti United Airlines spájajúcu medzinárodné letisko O´Hare International Airport v Chicagu s heliportom Vertiport, najväčším severoamerickým letiskom pre vrtuľníky. Neskôr by sa mala zaviesť aj linka z chicagskeho letiska do stredu mesta, v ktorom spoločnosť United Airlines sídli. Firma Archer oznámila, že jej ambicióznym cieľom je, aby sa v roku 2030 na celom svete používalo už asi 6 000 lietajúcich taxíkov Midnight.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.