Lietajúci dračí hasič

Japonskí výskumníci vytvorili prototyp diaľkovo ovládaného lietajúceho hasičského robota na bezpečné a účinné hasenie v budovách priamym priblížením sa k zdrojom požiarov. Tím z laboratória Satoshiho Tadokora na univerzite Tohoku uverejnil projekt v časopise Frontiers in Robotics and AI.

Foto Tadokoro Laboratory, Tohoku University

Robot Dragon Firefighter letiaci vo výške dva metre nad zemou poháňa osem ovládateľných prúdov vody, ktoré vychádzajú z jeho stredu a hlavy. Požiarna hadica môže meniť tvar a smerovať k plameňom, pričom ju riadi jednotka v kolesovom vozíku vzadu. Vozík je napojený hadicou na hasičské vozidlo so zásobníkom vody s objemom 14-tisíc litrov. Dýzy chrlia vodu rýchlosťou 6,6 litra za sekundu s tlakom až jeden megapascal. Na konci hadice sú kamery, ktoré pomáhajú nájsť miesto požiaru.
Dračí hasič sa predstavil na Svetovom summite robotov v roku 2021 vo Fukušime, odvtedy bol už vylepšený. Pôvodný tlmiaci mechanizmus, ktorý zabraňuje kmitaniu tela robota, bol nepraktický: príprava na let trvala príliš dlho. Zistili sme tiež, že teplo z požiarov môže deformovať vlnitú rúrku, ktorá drží vodnú hadicu a elektrické káble, uviedol Yu Yamauchi z Prefektúrnej univerzity v Akite. Medzi ďalšie vylepšenia patrí lepší mechanizmus na usmerňovanie prúdu vody. Autori plánujú predĺžiť jeho dosah na vzdialenosť viac ako 10 metrov.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.