Listy v tieni gilotíny

Foto Pixabay

Vo svete zmietanom Francúzskou revolúciou si odsúdená kráľovná Mária Antoinetta vymieňala tajné listy s milencom. Neskôr ich niekto cenzuroval – a vedci už vedia, kto to bol. Chemické analýzy atramentu odhalili nielen prekryté slová, ale aj identitu cenzora, uviedli v Science Advances. Od júna 1791 do augusta 1792, keď bola Mária Antoinetta po pokuse o útek zatvorená v parížskom Tuilerijskom paláci, viedla tajnú korešpondenciu so švédskym grófom Axelom von Fersenom. Či si vymieňali slová lásky alebo štátne tajomstvá, bolo dlho záhadou, hovorí Anne Michelinová, chemička z Národného prírodovedného múzea v Paríži.
Záhadu rozlúštili pomocou röntgenovej fluorescenčnej spektroskopie. Obaja pisatelia používali bežný atrament, ale rôzne atramenty obsahujú rôzne pomery stopových prvkov. Vedci skenovali listy a hľadali rozdiely v pomeroch medi k železu a zinku k železu v pôvodných a redigovaných atramentoch. Mapovaním rozdielov prvkov v každom pixeli na stupnici sivej farby sa objavili skryté slová – slová ako milovaný, nežný priateľ a šialene. Podľa A. Michelinovej bol cenzorom sám von Fersen. O grófovi bolo známe, že si robil kópie listov Márie Antoinetty a atrament použitý na redakčné úpravy sa s nimi zhodoval. Nikdy sa nedozvieme, do akej miery bol ich vzťah osobný a nakoľko politický, no vieme, že listy uchovával, aj keď to bolo pre neho riskantné, dodáva vedkyňa.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.