Magnetický zmysel žralokov

Mláďa kladivohlavého žraloka, foto wikipédia/Valerie Everett

Mnoho vodičov taxíkov potrebuje smartfón na to, aby sa dostali do požadovanej destinácie. Zdá sa, že žralokom na to stačí ich vlastné telo a magnetické pole Zeme. Nová štúdia naznačuje, že niektoré žraloky dokážu v magnetickom poli Zeme čítať ako v mape a používajú ho na navigáciu cez moria. Takýto výsledok výskumu zaraďuje žraloky na dlhý zoznam živočíchov vrátane vtákov, morských korytnačiek a homárov, ktoré sa navigujú pomocou záhadného magnetického zmyslu.
V roku 2005 vedci pozorovali veľkého bieleho žraloka, ktorý plával z Juhoafrickej republiky do Austrálie a späť takmer po rovnej línii. Práve to podnietilo niektorých vedcov k tvrdeniu, že aj tieto zvieratá sa navigujú pomocou magnetického zmyslu. Podozrenie, že skupina živočíchov, do ktorej patria raje, piliare i žraloky, dokáže detegovať magnetické polia, sa datuje už do 70. rokov minulého storočia. Dosiaľ však nikto nedokázal, ako žraloky využívajú polia na svoju navigáciu a lokalizáciu – čiastočne preto, lebo s nimi nie je ľahká spolupráca. Ako uviedol Michael Winklhofer, biofyzik z Carl von Ossietzky University v nemeckom Oldenburgu: Malý homár alebo mláďa morskej korytnačky sú jedna vec, ale keď pracujete so žralokmi, všetko musí byť väčšie. Práve tak to urobil Bryan Keller a jeho kolegovia z Florida State University: vyrobili klietku veľkosti spálne obkolesenú medeným drôtom a do jej stredu umiestnili malý bazén. Elektrický prúd vdrôte dokázal generovať ľubovoľné magnetické polia v centre bazéna, do ktorého po jednom vpustili 20 mláďat jedného z druhu kladivohlavých žralokov. Tie sú známe tým, že migrujú stovky kilometrov. Každému menili magnetické pole vo vode a sledovali reakcie: zistili, že hneď ako boli vystavené južnému magnetickému poľu, všetky žraloky sa tvrdohlavo snažili v bazéne plávať severným smerom, čiže k svojmu domovu. Také správanie jednoznačne napovedá, že žraloky vnímajú magnetické polia a dokážu ich využívať pri svojej navigácii na otvorenom mori.

Zo stránky Sciencemag spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.