Malé zmeny, veľké dôsledky

Zaskočilo vás niekedy počasie? Nečudo. Počasie patrí medzi jednu z tých vecí, ktoré sa notoricky ťažko predvídajú.

Foto Pexels/Leah Kelley

Sú javy, ktoré sa nám darí predvídať dlho dopredu – napríklad zatmenie Slnka zvládame na tisícročia – no v mnohých prípadoch je ťažké vytvoriť dôveryhodnú predpoveď: od počasia cez kamienok padajúci dole z kopca až po správanie sa vírov pri miešaní kávy.
Prečo sú aj zdanlivo bežné veci ťažko predvídateľné? Hovorovo to nazývame efekt motýlích krídel, jedno ich mávnutie môže spôsobiť búrku na opačnom konci Zeme. Táto predstava je možno trochu prehnaná, no demonštruje pointu, že drobná zmena v stave systému teraz môže prerásť v obrovskú zmenu o týždeň.
Mnohé efekty sa totiž môžu kumulovať a zosilňovať. Na jednej malej nečistote sa zachytí druhá, tretia, štvrtá a zrazu vznikne veľká hrča, ktorá výrazne mení aerodynamické vlastnosti celého telesa. Jeden človek nakazí druhého, ten tretieho a o niekoľko mesiacov rieši pandémiu celá planéta. Keby sa jeden zdanlivo nevýznamný človek správal trochu inak, celé ľudstvo by sa pohlo iným smerom. Prečo je teda ťažké predvídať budúcnosť? Lebo malý efekt môže úplne nepredvídateľne prerásť v obrovskú zmenu.
Niečo predsa len predvídateľné je. Čím viac motýľov, tým väčšia šanca, že jeden z nich vyvolá búrku. To je, myslím, podstata dobrých skutkov. Väčšina z nich asi nezmení svet a o chvíľu sa na ne zabudne. Niektoré však, napriek zdanlivej logike, svet zmenia. Či už ten náš spoločný, alebo svet jedného človeka.
V niečom je teda nepredvídateľnosť dobrá – nikdy nevieme, ako jedna maličkosť zmení svet. Každý veľký strom vyrástol z malého semienka. Platí to v dobrom aj zlom. Jedna (ne)milá poznámka, (ne)podaná pomocná ruka či (ne)dobrý skutok väčšinou až tak veľa neznamenajú. A raz za čas znamenajú všetko – myslime na to.

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.