Mapovací maratón

V priestoroch Geografického ústavu SAV v Bratislave sa konal už 9. ročník mapovacieho maratónu pod názvom Mapathon. Ide o stretnutie, na ktorom sa dobrovoľnícki účastníci venujú identifikácii polohopisu na územiach, kde chýbajú mapy (takzvané Missing Maps).

Na Zemi existuje množstvo miest, ktoré sa zatiaľ na mapy nedostali. Táto skutočnosť môže byť komplikáciou napríklad v oblastiach, v ktorých potrebujú obyvatelia pomoc záchranných zložiek. Takýto problém pomáhajú riešiť aj slovenskí vedci.
Už po deviaty raz preto zorganizovali Mapathon v rámci projektu Missing Maps, ktorý sa konal v priestoroch Geografického ústavu SAV. Práve mapové poklady, ktoré účastníci prostredníctvom jednoduchého počítačového nástroja vytvárali, pomôžu terénnym pracovníkom zefektívniť ich činnosť – napríklad pri zásahu v tzv. slumových oblastiach, kde je orientácia veľmi náročná. Zároveň sa však účastníci Mapathonu okrem reálnej pomoci učia, aká jednoduchá je tvorba máp a, samozrejme, všimnú si aj jednotlivé špecifiká danej oblasti, v ktorej práve prebieha humanitárne mapovanie, povedal Tomáš Goga z Geografického ústavu SAV.

Pomoc pri katastrofách

Missing Maps je projekt štyroch humanitárnych organizácií: amerického a britského Červeného kríža, humanitárneho tímu OpenStreetMap a Lekárov bez hraníc, ktoré poskytujú pomoc v oblastiach zasiahnutých prírodnými katastrofami, vojnami, epidémiami. Pri svojej terénnej práci zápasia s nedostatkom mapových podkladov. Pomocou aplikácie s otvoreným zdrojovým kódom Tasking Manager dobrovoľníci vektorizujú letecké snímky do voľne editovateľnej mapy sveta OpenStreetMap. Výstupy z Mapathonov následne pomáhajú lekárskym a logistickým tímom v postihnutých oblastiach pri riešení rôznych mimoriadnych udalostí. Dobrovoľníci pritom okrem svojho vlastného notebooku, odborných vedomostí a chuti pomôcť nepotrebujú nič navyše, dodal geograf. Deviateho bratislavského Mapathonu sa zúčastnilo 13 dobrovoľníkov, ktorí mapovali budovy v Stredoafrickej republike a vo Venezuele, aby mali tímy lekárov a záchranárov lepší prehľad o miestnej hustote populácie. Dobrovoľníci vykonali v OpenStreetMap 29 300 mapových zmien a zvektorizovali celkovo 2 384 budov. Aj vďaka tomuto ich príspevku môžu byť oblasti v Afrike a Južnej Amerike v budúcnosti lepšie zásobované liekmi, očkovacími látkami či potravinami.

Monika Tináková
SAV v Bratislave
Foto Miloslav Ofúkaný/www.promospravy.sk

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre