Maska s alarmom

Podľa Yina Fanga a jeho kolegov z Univerzity Tchung-ťi v Šanghaji dokáže maska vybavená elektronikou odhaliť SARS-CoV-2 spôsobujúci kovid-19, ale aj iné vírusy prenášané vzduchom do 10 minút od vystavenia sa im. Ľahkosť a nositeľnosť tejto tvárovej masky umožňujú používateľom nosiť ju kedykoľvek a kdekoľvek. Očakáva sa, že bude slúžiť ako systém včasného varovania na predchádzanie veľkým epidémiám respiračných infekčných ochorení, uviedol Y. Fang.

Foto Unsplash/Anastasiia Chepinska

Vírusy šírené vzduchom sa prenášajú v kvapôčkach, ktoré vdychujeme a vydychujeme. Nakazení ľudia môžu rozprávaním, kašľaním a kýchaním vylučovať tisíce kvapôčok obsahujúcich vírus. Vírusy môžu niekedy prenášať aj ľudia bez príznakov ochorenia; ľudia nakazení vírusom SARS-CoV-2 môžu začať infikovať ostatných aj dva či tri dni pred prejavením sa príznakov. Vírusy majú teda často náskok.
Y. Fang s kolegami navrhli senzor, ktorý reaguje na prítomnosť určitých vírusových proteínov vo vzduchu, a pripevnili ho k tvárovej maske. Do miestnosti potom rozprašovali kvapôčky obsahujúce proteíny produkované vírusmi spôsobujúcimi kovid-19, vtáčiu alebo prasaciu chrípku. Senzor dokázal detegovať už aj zlomok mikrolitra týchto proteínov – kašeľ ich môže obsahovať 10- až 80-krát viac – a po zistení vyslal signál, ktorý možno posielať do telefónu alebo iných zariadení používateľa. Kombináciou tejto technológie s testovaním by zdravotníci a úrady mohli lepšie zvládať budúce pandémie.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.