Medzinárodný Istrobot

Osemnásty ročník medzinárodnej súťaže robotov Istrobot pritiahol desiatky nadšencov z celého Slovenska i priľahlých krajín, aby predviedli výsledky svojej zručnosti v oblasti konštruktérskeho i programátorského umenia.

Návštevníci tohto ojedinelého podujatia mali možnosť vidieť v priestoroch Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) STU v Bratislave niekoľko desiatok robotov – od dvoj-, troj- či štvorkolesových cez kráčajúce až po lietajúce roboty – drony. Okrem súťažiacich robotov sa v Národnom centre robotiky predstavili aj priemyselné manipulátory, ktoré slúžia ako pedagogicko-výskumná platforma Ústavu robotiky a kybernetiky FEI STU v Bratislave.

Šprint robotov

Najväčšiu pozornosť vzbudila úplne nová súťažná kategória pod názvom Šprint robotov, určená pre kráčajúce roboty, ktoré mali čo najrýchlejšie prejsť dvojmetrovú dráhu a nevybočiť z nej. Keďže išlo o novinku, súťažili len tri roboty, pričom od šprintu mali zatiaľ ďaleko. Ani jednému z nich sa nepodarilo prejsť celú dráhu – víťazný robot Jonatán autorov Vladimíra Beňáka a Martina Psotku vybočil až tesne pred cieľom. Na víťazstvo to však stačilo, pretože jeho súperi Nao (Anton Cvik) a Nosáľ (Jozef a Peter Ondrejovičovci) mali ešte väčšie problémy s udržaním smeru. Táto nová disciplína je však veľmi sľubná a v budúcnosti očakávame podstatne širšie štartové pole.

Lietajúca výzva

Výraznými zmenami prešla aj kategória Lietajúca výzva, určená pre lietajúce drony. Úlohou dronov bolo dopraviť náklad zo štartu do cieľa a bezpečne pritom obísť tri prekážky. V tomto roku súťažilo 6 dronov, pričom dve kvadrokoptéry dokázali preniesť plechovku s nápojom ponad dve tretiny hracej plochy celkom autonómne, bez ľudského zásahu. O víťazstve drona R-Gale 220 (Maroš Mikláš) nad Kačycou XXL01 (Peter Ťapák) pritom rozhodli skutočne len sekundy.

Sklad kečupu

V kategórii Sklad kečupu, kde roboty súperia o čo najväčší počet nazbieraných plechoviek s kečupom, zvíťazili zahraniční účastníci. Víťazný robot Potato zostrojil tím z poľského Rybnika. Veľké sympatie obecenstva si však nevyslúžil, pretože robot sa voči súperom správal pomerne nevyberavo a často do nich narážal alebo ich zablokoval. Potleskom preto obecenstvo privítalo udelenie ceny fair-play pre druhého v poradí, robota Mart Friday Bot, ktorého zostrojil David Obdržálak z MFF UK v Prahe a naprogramoval ho tak, že súperov slušne obchádzal. Keďže cieľom konštruktérov je navrhovať roboty, ktoré nebudú zatvorené v klietkach, ale práve naopak, budú s ľuďmi a ďalšími robotmi spolupracovať, snažím sa aj ja svojho robota navrhnúť spoľahlivo a bezpečne, zhodnotil svoj výtvor jeho konštruktér D. Obdržálek.

Myš v bludisku

V kategórii Myš v bludisku sa potvrdila jej technická náročnosť, keď len dva z deviatich prihlásených robotov dokázali prejsť bludiskom a nájsť správnu cestu v ňom. Uspeli dlhoroční účastníci súťaže, absolventi FEI STU. Zvíťazil mnohonásobný víťaz Lukáš Pariža s technicky prepracovaným robotom Nite 4, nasledovaný v tesnom závese Missile Botom Jána Hudeca. Potešilo nás, že hoci sa dá bludisko prejsť aj pomerne jednoduchým pravidlom pravej ruky, na ktoré sa spoliehali ostatní účastníci, obaja víťazi používali dômyselný algoritmus (tzv. floodfill) na preskúmanie celého bludiska a vyhľadávali v ňom najkratšiu cestu do cieľa.

Voľná jazda

V kategórii Voľná jazda predstavovali víťazné exponáty plnohodnotné vlastné konštrukcie vybavené viacerými snímačmi, vlastnou riadiacou elektronikou a originálnou mechanickou konštrukciou (už bežne vyrábanou technológiou 3D tlače). Špeciálnu cenu poroty za dizajn, vyhotovenie a celkový nápad si odniesli Michal Tuchyňa a Bibiana Remiašová za tancujúcu kobru Snake Charmers. Tento robot bol postavený z komponentov stavebnice Lego Mindstorms, ktoré doplnili o ďalšie unikátne dieliky vytlačené na 3D tlačiarni. Odbornú porotu, ale aj divákov najviac zaujal mobilný robot s manipulačným ramenom, ktorým si dokázal z cesty odpratať prekážky, dal sa ovládať z mobilu, sledoval čiaru a mal aj ďalšie doplnkové funkcie. Jeho konštruktér Marek Lörinc je študentom SPŠE v Piešťanoch. Ocenenie získal aj všesmerový robot AnyWay Patrika Štefku, študenta FEI STU. Jeho robot poháňala jediná stredová guľa, ktorá mu umožňovala veľmi prudké a dynamické zmeny smeru.
Ing. Richad Balogh, STU
Foto Zuzana Hučková

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.