Mikrobióm a nálada

Klebsiella pneumoniae, foto wikipédia/NIAID, CC BY 2.0

Vedci nachádzajú čoraz viac súvislostí medzi stavmi mozgu a mikrobiómom čriev. Napríklad ľudia s autizmom a poruchami nálady majú v črevách nedostatok určitých kľúčových baktérií. Štúdia, ktorej sa zúčastnili tisíce ľudí vo Fínsku, teraz pomohla identifikovať potenciálneho vinníka niektorých typov depresie.
Guillaume Méric z Baker Heart & Diabetes Institute s kolegami analyzovali údaje zo štúdie o zdraví a životnom štýle z Fínska. Štúdia z roku 2002 hodnotila genetickú výbavu 6 000 účastníkov, identifikovala ich črevné baktérie a zhromaždila údaje o ich stravovaní, životnom štýle a zdravotnom stave až do roku 2018. G. Méric a jeho tím na základe údajov zistili, že dve baktérie – Morganella a Klebsiella –, ktoré spôsobujú infekcie, zrejme zohrávajú úlohu aj pokiaľ ide o depresie. Jedna z nich, Morganella, bola výrazne početne zvýšená u 181 ľudí, u ktorých sa neskôr vyvinula depresia.
Ideálne by bolo nájsť chýbajúcu baktériu, ktorá by sa mohla podávať ako doplnok. Menej jasné je však to, ako by sa Morganella mohla z čreva odstrániť, aby sa zmiernili príznaky. To by bolo trochu náročnejšie, dodáva Gerard Clarke z University College Cork.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre