Miniatúrny tiger

Hrozivo vyzerajúca modlivka Spallanzianova striehne na korisť na kvete motaru prímorského (Crithmum maritimum), ktorého kvety lákajú rôzny hmyz. Lúpežné končatiny modlivky pripomínajú zverák. Stehno a predkolenie predného páru nôh sa vyznačuje mocnými a špicatými zubami.

Modlivka Spallanzianova (Ameles spallanzaniana) je jednou z približne desiatich druhov modliviek žijúcich v južnej Európe. Nepatrí medzi veľké druhy, prekvapuje však svojou neobyčajnou dravosťou.

Táto veľmi malá modlivka, vyznačujúca sa zjavným pohlavným dimorfizmom, dosahuje dĺžku tela 18 až 40 mm. Vyskytuje sa až v troch farebných variantoch, a to v zelenej, hnedej a šedej farbe. Samička má skrátené krídla a nedokáže lietať, brušnú časť tela má obvykle stočenú nahor. Okrídlené samce majú štíhle telo.

Teplomilný druh

Modlivka Spallanzianova obýva južnú Európu a krajiny ležiace v oblasti Stredozemného mora prevažne v severozápadnej časti Afriky v rozsiahlom areáli od Maroka po Grécko.

Modlivka so svojou korisťou, ktorým je mlynárik Mannov (Pieris mannii). Svojimi lúpeživými nohami ho mocne drží.

V Afrike sa vyskytuje v Maroku, Alžírsku, Tunisku a Líbyi, v Európe na území Portugalska, Španielska, Francúzska, Talianska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Albánska a Grécka. Jej najbližší trvalý výskyt od nás je v časti severnej Dalmácie v blízkosti Zadaru a v severnom Taliansku neďaleko Milána, čo je už v regióne kontinentálneho charakteru.
Uprednostňuje riedku, často nízku vegetáciu na teplých a suchých miestach na biotopoch s bohatou štruktúrou porastov, často aj na pastvinách, úhoroch a lesných okrajoch. Na konci leta bývajú hnedé jedince na uschnutej vegetácii výborne maskované. V južných zemepisných šírkach môže modlivka Spallanzianova vystupovať až do nadmorskej výšky 1 000 metrov.

Kvety motaru prímorského sú veľkým lákadlom pre hmyz z blízkeho okolia, a tým nepriamo aj jeho predátorov, ktorými sú často modlivky.

Životný cyklus

Samička kladie vajíčka do penovitej látky produkovanej zosobitných žliaz, ktorá na vzduchu stuhne do oválneho trojuholníkového útvaru nazývaného ootéka. Svetlohnedá ootéka má rozmer 10 × 9 × 5 mm. Býva pevne pripevnená k spodnému povrchu kameňa. Z ootéky vyliezajú nymfy – mladé modlivky, ktoré prechádzajú viacerými premenami spojenými so zvliekaním, kým nedosiahnu dospelé štádium. Nymfy sa obvykle liahnu v júli a ootéka sa zvyčajne kladie v septembri. Tento teplomilný druh vykazuje prispôsobiteľné stratégie životného cyklu v rôznych zemepisných šírkach, napríklad liahnutie skôr než zvyčajne, viac ako jedna generácia za rok alebo prezimovanie nýmf či ooték. Inkubácia počas leta trvá 30 až 40 dní. Dospelé modlivky sa objavujú na juhu areálu už na jar, napríklad na Kréte koncom apríla, v severnejších oblastiach častejšie v lete.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 8/2021. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Miroslav Kulfan