Študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU) budú mať na budúci rok k dispozícii údaje z rovera, ktorý bude súčasťou simulovanej misie na Mesiac, organizovanej Európskou vesmírnou organizáciou.
Po zrušení šiestej simulovanej misie na Mars pod záštitou NASA a Havajskej univerzity vo februári tohto roku sa bude najbližšia plánovaná misia, tentoraz na Mesiac, organizovať v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Úlohu riaditeľky všetkých budúcich misií na stanici na Havaji a vedúcej misie organizovanej ESA prijala slovenská astrobiologička Dr. Michaela Musilová.
Pôvodná simulovaná misia na Mars, ktorá mala trvať osem mesiacov, sa predčasne prerušila pre nehodu člena tímu. Do posádky tejto misie ako vedúcu výskumu vybrali na základe celosvetovej súťaže astrobiologičku Dr. Michaelu Musilovú. O tejto misii sme písali v časopise Quark 3/2018. Ďalšia misia sa mala začať neskôr v roku 2018, no NASA sa rozhodla, že tento rok už pokračovať nebude. Majiteľ simulovanej vesmírnej stanice na havajskom ostrove Mauna Loa, od ktorého si NASA stanicu prenajímala a ktorá bola pôvodne určená len pre simulované misie na Mars, sa preto rozhodol umožniť tam aj výskum spojený s misiami na Mesiac. M. Musilovej ponúkol úlohu riaditeľky všetkých budúcich misií, ktoré sa budú odohrávať na havajskej stanici. Prvé simulované pobyty na Mesiaci sa začali už koncom novembra 2018. Vo februári budúceho roku bude M. Musilová aj vedúca misie na Mesiac, organizovanej ESA.
Dáta pre študentov
Na šiestu misiu NASA mal pôvodne poputovať slovenský rover, ktorý bol kompletne vyvinutý na Slovensku firmou RoboTech Vision, s. r. o., v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA). Namiesto toho bude rover v novembri tohto roku otestovaný v ESA stredisku ESTEC v Holandsku a na budúci rok bude súčasťou ESA misie na Mesiac. Rover má pomôcť mojej posádke s niekoľkými vedeckými a technickými prácami vrátane snímania terénu pre vedecké účely a zberu vzoriek. Keďže aj naďalej plánujem spájať svoje aktivity a svoj výskum so Slovenskom, dáta z rovera budú k dispozícii pre študentov Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU) pre ich bakalárske a diplomové práce, povedala slovenská astrobiologička Dr. Michaela Musilová, ktorá pôsobí aj ako hosťujúca profesorka v Ústave jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU v Bratislave. Okrem toho plánuje ako súčasť vyučovania kozmického inžinierstva na univerzite aj niekoľko prednášok na FEI STU zo simulovanej stanice pred misiou, počas nej a po nej. Súčasťou misie bude aj experiment, ktorý vyhrá v druhom kole súťaže Misia Mars. Tú organizovali Slovenské elektrárne v spolupráci so SOSA. Finále tejto súťaže sa odohrá 12. decembra v Energolande. Najlepších päť tímov stredoškolských študentov z celého Slovenska bude prezentovať svoje experimenty pred odbornou porotou. Na konci podujatia budú vyhlásení víťazi, ktorým zostane päť týždňov na prípravu experimentu pre misiu ESA, dodáva M. Musilová. Počas misie budú môcť dávať posádke pokyny o tom, ako sa má realizovať experiment, a neskôr budú môcť využiť dáta z experimentu v škole. Medzi ceny pre víťazov druhého ročníka Misie Mars patrí okrem iného aj exkurzia do švajčiarskeho CERN-u.
Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.