Mladí vedci z AMAvET-u

Jubilejný, dvadsiaty ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý sa konal v rámci novembrového Týždňa vedy a techniky na Slovensku, prekvapil veľkým počtom aj vysokou úrovňou prezentovaných žiackych vedeckých prác.

Vďaka Festivalu vedy a techniky AMAVET môžu úspešní mladí vedátor i reprezentovať Slovensko na najprestížnejších svetových súťažiach. Záštita ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej, odborná garancia Slovenskej akadémie vied a slovenských univerzít sú zárukou kvality tejto súťaže. Vysokú úroveň festivalu umocnili aj výstavné priestory spoločnosti INCHEBA EXPO Bratislava.

Viac než stovka finalistov

Najúspešnejší žiaci z krajských kôl súťažili v kategóriách Matematika, Biológia, Chémia, Informatika a počítačové inžinierstvo, Elektronika a mechanika, Energia a transport, Geovedy, Environmentálne vedy, Medicína a zdravotníctvo a Fyzika a astronómia. Spolu 109 žiakov prezentovalo na celoslovenskom finále 74 projektov. O tvorivú atmosféru troch súťažných dní sa pričinilo najmä oduševnené vystupovanie prezentujúcich pred členmi hodnotiacej komisie, ale aj pred laickou verejnosťou.

Možno budúci nobelista

Vysokú úroveň prezentovaných vedeckých prác žiakov potvrdili viacerí hodnotitelia. Doc. RNDr. Andrej Ferko, PhD., vyzdvihol prácu Dušana Daniela v kategórii Matematika: Levi-Civitov symbol v Hilbertovom priestore L2. Len 18-ročný študent gymnázia v Malackách vytvoril všeobecný analytický nástroj na počítanie rôznych, doteraz neriešiteľných úloh, ktoré možno uplatniť v rôznych oblastiach matematiky, fyziky, ale aj bežného života. Keby sa potvrdila hypotéza, ku ktorej sa dopracoval mladý Dušan Daniel, bol by to významný objav, možno aj vo svetovom meradle, tvrdí Andrej Ferko. Dušan získal jednu z hlavných cien festivalu – postup na Intel ISEF 2018, najprestížnejšiu svetovú súťaž projektov stredoškolských vedeckých prác, ktorá sa koná v Pittsburgu v USA.

Tretíkrát na súťaž do USA

Postup na Intel ISEF 2018 získali aj Miriam Feretová a Samuel Smoter za projekt Testovanie cytotoxicity biomateriálov z PEEK-u na mezenchýmových tukových kmeňových bunkách. Miriam a Samuel postupujú už tretíkrát po sebe, s rôznymi vedeckými projektmi, na súťaž do USA. Spoza oceánu si tento rok priniesli trofej v podobe druhého miesta. Predtým, v roku 2016, získali obaja bronzové medaily s individuálnymi projektmi na prestížnej celosvetovej projektovej olympiáde I-SWEEEP v Houstone v USA.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Ján Nemec
Foto AMAVET