Motorizované kolieskové korčule

Taiwanská spoločnosť predstavila nový typ kolieskových korčúľ, ktoré poháňa elektromotor. Dajú sa upevniť na bežné topánky a na jedno nabitie prejdú 20 km.

Screenshot YouTube/Passion Mobility

Najjednoduchším a najprirodzenejším pohybom je chôdza, ktorá bola v dávnych časoch v podstate jediným spôsobom presunu z miesta na miesto. Pre civilizácie na pobreží morí či v blízkosti veľkých riečnych tokov a jazier pribudol ďalší pohyb – veslovanie. V súčasnosti už máme množstvo technických pomôcok, ktoré nám uľahčujú presun z miesta na miesto s vynaložením menšej námahy než pri chôdzi či behu. Ide napríklad o bicykle, kolobežky, kolieskové korčule či skejtbordy. Výsledkom ďalšieho vývoja boli dopravné prostriedky nevyžadujúce takmer žiadnu alebo len veľmi malú námahu. Po mestských uliciach či chodníkoch premáva čoraz viac kolobežiek a bicyklov s elektrickým pohonom.
Zdá sa, že motorizácii sa zatiaľ vyhol len najmenší dopravný prostriedok, a to kolieskové korčule typu in-line, teda s kolieskami v jednom rade. Prvé malými elektromotormi poháňané kolieskové korčule sa už síce na trhu objavili, ale ich nevýhodou je, že korčuliar musí mať pri sebe malý diaľkový ovládač. Inovatívne in-line korčule s elektrickým pohonom predstavila koncom marca na výstave Taipei Cycle v taiwanskom hlavnom meste spoločnosť Passion Mobility. Hlavnou a originálnou novinkou korčúľ nazvaných JoyErider (radostný elektrický jazdec) je to, že činnosť elektromotorov sa riadi klepnutím jednej alebo druhej korčule o cestu. Hlavnými vyklepávanými povelmi sú štart, zrýchľovanie, spomaľovanie a zastavenie. Korčule majú prestaviteľné viazanie a možno ich upevniť na bežné topánky korčuliara. V aplikácii si korčuliar môže nastaviť, koľko klepnutí a ktorou nohou iniciuje príslušná akcia.
Každú korčuľu poháňa elektromotor s výkonom 150 W, napájaný lítiovo-iónovou batériou s kapacitou 3,5 Ah. Plne nabitá batéria postačí na jazdu do 20 kilometrov. Dobitie vybitej batérie trvá tri hodiny. Jazdec môže s týmito korčuľami jazdiť rýchlosťou do 20 km/h a zvládne stúpanie do ôsmich stupňov. Korčule majú polyuretánové kolieska s priemerom 89 mm, unesú jazdca do 100 kg a jeden pár váži 6 kg. O dostupnosti a cene nie sú zatiaľ žiadne informácie. Jedno je však isté – ak si korčule JoyErider kúpite, budete sa hýbať ešte menej než doteraz.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.