Na čo je nám veda

Veda je pre ľudí užitočná. Túto myšlienku sa snažíme komunikovať pomerne často a myslím si, že v našej bubline s tým súhlasíme. Líšia sa však názory prečo.

Foto Pexels/Kate Trush

Začnime tým očividným. Veda je zodpovedná za veľkú časť blahobytu, ktorý nám predlžuje a spríjemňuje životy. Veci ako antibiotiká, lieky, umelé hnojivá, generátory, motory či polovodiče, ktoré v súčasnosti berieme ako samozrejmé, by sa počas väčšej časti histórie ľudstva považovali za zázrak či mágiu. Veda nám ich priniesla, občas trochu neplánovane a na všeobecné prekvapenie.
Čomu za to vďačíme? Základom vedeckého progresu je kritizovanie myšlienok, svojich aj ostatných. Cieľom vedeckého progresu nie je mať vo všetkom pravdu, pretože takýto ideál je ťažko dosiahnuteľný. Úplne nám stačí, keď sa v súčasnosti mýlime menej ako včera. Krok po kroku spresňujeme, overujeme, testujeme, kritizujeme a zlepšujeme. Americký fyzik Richard Feynman to zhrnul takto: Veda je nástrojom na to, aby sme sa neklamali. Základom je neklamať samého seba – to je vždy to najľahšie. Schopnosť (seba)kritizovať oddeľuje myšlienkové zrno od pliev. Základom je systematické a poctivé poznávania sveta, pri ktorom sa nehanbíme pri ťarche dôkazov priznať si chybu a zmeniť názor. Takýto spôsob premýšľania je užitočný aj mimo vedy, voláme ho kritické myslenie. Ak človek rozumie tomu, ako funguje veda, je výrazne nižšie riziko, že sa nenechá oklamať aj v nevedeckých oblastiach. Kritické myslenie je pre vedu nevyhnutné, užitočné je však aj v iných oblastiach. Pre mnohých je to ten najužitočnejší aspekt vedy, ktorým sa môžu nechať inšpirovať.
No a keď sme pri tej inšpirácii, neviem ako pre vás, ale pre mňa je veda užitočná aj na emočne-pocitovej úrovni. Viac si užívam svet, ktorému rozumiem. Vďaka vede sú hviezdy nielen pekné bodky na oblohe, ale obrovské horúce plazmové gule, okolo ktorých bežne krúžia planéty. Na nich – možno a zatiaľ nevieme ako presne – tiež vznikol život, evolúciou sa dostal až do civilizačného štádia a teraz hľadí na vesmír a premýšľa o nejakej vzdialenej modrej bodke. Poznávanie sveta zintenzívňuje zážitok z neho. Veda je tak podľa mňa nielen nástrojom, ktorý nám umožňuje prežívanie, ale aj užívanie. No uznajte, čo viac si môžeme priať?

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space. Vedátora môžete po novom sledovať aj prostredníctvom bezplatnej mobilnej aplikácie.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.