Nádejná kométa

Kým svet s údivom hľadí na fantastické obrázky jasnej kométy 12P/Pons-Brooks, ktorá niekoľko týždňov zamestnávala astrofotografov a predvádzala svoju krásu nad západným obzorom, z hlbín vesmíru k nám prichádza ďalší kandidát na výnimočnú kométu.

Modelovaný priebeh odhadovanej jasnosti kométy C/2023 A3 na základe pozorovaní z databáz MPC a COBS. Na prelome septembra a októbra 2024 by sa jasnosť mohla vyšplhať až na úroveň 0 mag.

Zatiaľ sa o tejto kométe píše v médiách pomerne málo, ale predpovede vývoja jej jasnosti vyzerajú optimisticky. Poďme si ju predstaviť.

Nezávislý objav

Za dátum jej objavu sa považuje 9. január 2023, keď ju zachytilo observatórium na Purpurovej hore v Číne. Pôvodne bola klasifikovaná ako asteroid, teda bez viditeľnej aktivity, zreteľnej komy a chvosta. Dňa 22. februára 2023 ju spozoroval aj systém ďalekohľadov ATLAS v Južnej Afrike, ktorý ju dokázal rozpoznať ako možnú kométu. Odvtedy nesie označenie typické pre tieto objekty C/2023 A3 (Tsuchinshan – ATLAS).
Neskôr sa ju však podarilo dohľadať tiež v pozorovaniach prehliadky oblohy Zwicky Transient Facility na Mount Palomar v Kalifornii z 22. decembra 2022 (vzdialenosť od Slnka 7,8 AU), na snímkach z observatória Cerro Tololo v čilských Andách z 8. júna 2022 (vzdialenosť od Slnka viac než 9 AU) a na snímkach prehliadky Pan-STARRS 2 na Havajských ostrovoch z apríla a mája 2022 (vzdialenosť od Slnka takmer 10 AU).

Kométa C/2023 A3 odfotografovaná pomocou 61-centimetrového ďalekohľadu na Skalnatom plese. Vľavo 22. apríla 2023, vpravo takmer o rok neskôr, 14. marca 2024. Oba obrázky majú rovnakú škálu. Zreteľne vidno, ako kométa podrástla z 18 na približne 12 mag a tvorbu chvostu.

Nejasná jasnosť…

Krátko po objave začiatkom roka 2023, keď sa dráha kométy dostatočne spresnila, začalo byť zrejmé, že na jeseň 2024 by mohla dosiahnuť jasnosť na úrovni viditeľnosti voľným okom. Niektoré médiá ju dokonca prirovnali ku kométe NEOWISE, ktorá dominovala u nás na letnej oblohe v roku 2020. Či sa tento predpoklad naplní, ukáže jedine čas.
Dráhové elementy kométy napovedajú, že vďaka excentricite veľmi slabo presahujúcej 1 sa pohybuje po hyperbolickej dráhe, čiže pochádza z Oortovho oblaku. Dovnútra našej Slnečnej sústavy sa dostala pod uhlom 139 stupňov k ekliptike, teda je na retrográdnej dráhe. Zaujímavosťou je, že v polovici júna 2024 sa zdanlivo ponorí pod ekliptiku, čo bude mať za následok, že na oblohe bude v našich zemepisných šírkach hlboko pod obzorom. Nad ekliptiku sa dostane znova až 8. októbra. Kométu sme zaradili do pozorovacieho plánu aj na observatóriu na Skalnatom plese od apríla 2023. Z našej farebnej fotometrie sa ukazuje, že nevykazuje atypické farebné indexy. Práve naopak, sú veľmi podobné aktívnym dlhoperiodickým kométam alebo aktívnym kométam Jupiterovej rodiny. Prekvapiť však môže výraznejšou aktivitou v blízkosti perihélia koncom septembra 2024. Zároveň sa objavujú názory, že kométa nemusí túto časť dráhy zvládnuť a môže sa rozpadnúť.

Kométa z toho istého ďalekohľadu. Vľavo v bežnom zobrazení, vpravo v nepravých farbách s uplatnením digitálneho filtra, ktorý odhaľuje detaily ukryté v kome (napr. výtrysky plynu a prachu z jadra)

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 6/2024. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Marek Husárik
Astronomický ústav SAV, v. v. i.
Tatranská Lomnica