Najmenší kráčajúci robot

Foto Northwestern University

Mikrobot z dielne vedcov z Northwestern University nepotrebuje na svoj pohyb hydraulické alebo elektrické napájanie.

Keď sa v 50. rokoch minulého storočia začali v priemyselných podnikoch používať prvé roboty, časť robotníkov aj odborníkov vyjadrila obavy, či robotizácia, idúca ruka v ruke s automatizáciou, nepripraví množstvo ľudí o prácu. Našťastie sa tak nestalo a v súčasnosti si už moderné výrobné podniky bez robotov nevieme predstaviť. Okrem tovární sa roboty nasťahovali už aj do našich domácností – mnohí majú robotické vysávače či kosačky, ktoré nás oberú aj o to málo pohybu, ktorý ešte máme. Aj autonómne jazdiace autá či lietajúce drony sú v podstate robotmi.

Foto Northwestern University

Okrem veľkých robotov existujú aj oveľa menšie. Mikrobot z dielne vedcov z americkej Northwestern University je najmenší kráčajúci robot na svete. Jeho šírka je len asi pol milimetra. Na svoj pohyb nepotrebuje robot, ktorý podľa spôsobu pohybu dostal prezývku krabí, žiadne hydraulické alebo elektrické napájanie. O jeho pohyb sa starajú nožičky zhotovené z materiálu s tvarovou pamäťou.
Tieto materiály (zliatiny) si pamätajú svoj tvar za studena a po deformácii na iný požadovaný tvar ich možno ohriatím vrátiť do pôvodného tvaru. Na ohrev robota slúžia pulzy skenovacieho lasera. Keďže krabí robot je veľmi malý, teplo sa v ňom šíri rýchlo, čo umožňuje vykonať až desať pohybových cyklov za sekundu. Smer skenovania laserovými lúčmi určuje smer pohybu robota. Takže napríklad pri skenovaní pravej časti robot kráča doprava. Čo sa týka rýchlosti, tá sa pohybuje okolo polovice dĺžky tela robota za sekundu.
Vývojový tím vyskúšal aj iné konfigurácie robota vrátane trojnožkovej štruktúry umožňujúcej kráčanie po vodnej hladine. Mikrobot nemožno považovať len za akúsi vedeckú hračku, pretože vedci takýmto maličkým robotom predpovedajú veľké možnosti uplatnenia. Ide napríklad o montáž miniatúrnych konštrukčných celkov či spriechodnenie upchatých artérií alebo zastavenie vnútorného krvácania.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.