Najmenší z bielych trpaslíkov

Krúženie a následná zrážka
dvoch bielych trpaslíkov,
foto NASA/Dana Berry

Podľa článku v Nature astronómovia objavili dosiaľ najmenšieho známeho bieleho trpaslíka. Polomer hviezdy je približne 2 100 kilometrov, čo má blízko k polomeru Mesiaca (asi 1 700 kilometrov). Väčšina dosiaľ objavených bielych trpaslíkov sa veľkosťou blíži skôr k Zemi s polomerom približne 6 300 kilometrov.
Malý obvod značí, že trpaslík je zároveň jedným z najhmotnejších objektov svojho druhu, s hmotnosťou asi 1,3-násobku Slnka. Je to preto, že biele trpaslíky sa zmenšujú, keď získavajú hmotnosť. To nie je jediná úžasná vlastnosť tohto bieleho trpaslíka, povedala astrofyzička Ilaria Caiazzoová z Caltechu, je tiež rýchlo rotujúci. Otočí sa raz za sedem minút. Má až miliardkrát silnejšie magnetické pole, než je zemské.
I. Caiazzoová a jej kolegovia objavili tento nezvyčajný objekt asi 130 svetelných rokov od Zeme pri vyhľadávaní telies na oblohe, ktoré menia svoju jasnosť. Objekt dostal názov ZTF J1901+1458. Vznikol zrejme tak, že dva biele trpaslíky obiehali okolo seba a spojili sa, čím vytvorili objekt s veľkou hmotnosťou a malými rozmermi. Zbližovanie ho tiež mohlo roztočiť a dať mu silné magnetické pole. Tento biely trpaslík žije na hrane: keby bol ešte hmotnejší, nedokázal by udržať svoju vlastnú hmotnosť a explodoval by. Jeho štúdium môže vedcom pomôcť pochopiť hranice možností týchto mŕtvych hviezd.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.