Najstaršia obeť žraloka

Foto Pixabay

Niekde pri juhovýchodnom pobreží Japonska približne pred 3 000 rokmi napadol žralok muža, ktorý pravdepodobne lovil ryby alebo sa potápal za mäkkýšmi, a zabil ho. Druhovia obete potom pravdepodobne preniesli telo bez pravej nohy a ľavej ruky na pevninu, kde ho pochovali. Nová analýza čiastočnej kostry tohto nešťastníka, ktorú vykopali približne pred sto rokmi na dedinskom cintoríne neďaleko japonského Vnútorného mora, odhalila tento hrozný scenár. Tento jedinec z prehistorickej japonskej kultúry Džómon predstavuje najstaršiu vedecky doloženú ľudskú obeť útoku žraloka, tvrdí archeologička J. Alyssa Whiteová z Oxfordskej univerzity a jej kolegovia. Rádiokarbónové datovanie určuje jeho smrť na obdobie pred 3 031 až 3 391 rokmi, uvádzajú vedci v časopise Journal of Archaeological Science. Doteraz najstaršie známky stretnutia so žralokom vykazovala približne 1 000 rokov stará kostra rybára v Portoriku. Whiteovej tím zdokumentoval najmenej 790 rýh, vpichov a iných typov poškodení po uhryznutí, ktoré sa obmedzovali najmä na ruky, nohy, panvu a rebrá muža z Džómonu. Trojrozmerný model týchto zranení naznačuje, že obeť najprv prišla o ľavú ruku, keď sa snažila odraziť žraloka. Následné hryznutia prerušili hlavné tepny nôh, čo rýchlo viedlo k smrti. Po vyzdvihnutí mužovho tela sa jeho zohavená ľavá noha pravdepodobne oddelila a pri pochovávaní bola položená na jeho hruď, objasňujú vedci.
Početné žraločie zuby nájdené na niektorých miestach oblasti Džómonu naznačujú, že žraloky boli lovené, možno ich rybári lákali na krv počas rybolovu na mori. Nevyprovokované útoky žralokov však museli byť neuveriteľne zriedkavé, keďže žraloky nemajú tendenciu zameriavať sa na ľudí ako na korisť, hovorí J. A. Whiteová.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.