Najštíhlejší mrakodrap sveta

V New Yorku dokončili superštíhly obytný mrakodrap s výškou 435 metrov. Stojí na adrese 111 West 57th Street, po ktorej ho aj pomenovali.

Foto wikipédia/Kidfly182, CC BY-SA 4.0

Súťaživosť je jedným z významných hnacích prvkov vývoja v takmer všetkých odboroch ľudskej činnosti. Skonštruovať najrýchlejšie či najúspornejšie auto, postaviť obrovské lietadlo s kapacitou asi 800 cestujúcich či superrýchle vlaky – to sú možné ambície výrobcov rôznych druhov dopravných prostriedkov. V oblasti stavebníctva môže byť cieľom postaviť najdlhší most či najväčšie rozpätie stredného oblúka, najvyššie nosné piliere či umiestniť mostovku najvyššie nad terénom alebo hladinou vody.
Najdôležitejším parametrom, v ktorom si konkurujú vysoké budovy – mrakodrapy –, je bezpochyby ich výška. Budovy či priemyselné stavby môžu medzi sebou súťažiť napríklad aj v celkovej podlahovej ploche či v objeme budovy. Zriedkavo používaným parametrom výškových stavieb je ich štíhlosť, čo je pomer výšky budovy k jej šírke v päte. Pre superštíhle mrakodrapy sa vžil názov ceruzkové veže (pencil towers). Takéto veže sa už v 70. rokoch minulého storočia stali štandardnou súčasťou panorámy Hongkongu a odvtedy sa ich výstavba rozšírila aj do iných veľkomiest.
Začiatkom apríla odovzdali v New Yorku do používania najštíhlejší mrakodrap na svete. Svojou výškou 435 metrov je nový mrakodrap jednou z najvyšších budov na západnej pologuli. Superštíhly mrakodrap sa pôvodne nazýval Steinway Tower, pretože je postavený na mieste, kde v budove z roku 1925 sídlil známy výrobca klavírov Steinway. V súčasnosti má budova názov, ktorý je zároveň jej adresou – je to veža 111 West 57th Street.
Túto vežu, ktorú začali stavať v roku 2014, navrhlo architektonické štúdio SHoP Architects. Výstavba pohltila približne dve miliardy dolárov. Prierez štíhleho mrakodrapu je taký úzky, že na jednom podlaží môže byť len jeden byt či apartmán. Na vrchole veže sú tri luxusné apartmány s fantastickým výhľadom na Central Park. Ceny za jeden byt začínajú pri 7,75 milióna (za byt s dvomi spálňami) až po 66 miliónov za penthouse na vrchole mrakodrapu.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.