Najtenšie mechanické hodinky

Výrobcovia tých najluxusnejších a najdrahších hodiniek, z ktorých sa vyrobí len zopár kusov, sa snažia ohurovať svetový trh naj parametrom či vlastnosťou svojich výrobkov.

Keby sme chceli – čisto teoreticky – rozdeliť našich čitateľov na skupinu mladších a skupinu starších, mohli by sme použiť rôzne kritériá. Tak trochu kurióznym by mohlo byť delenie podľa toho, či čitateľ pozná alebo nepozná produkty predávané pod značkou Prim. Ak ste hneď vedeli, že ide o známe náramkové hodinky, ktoré sa u nás predávali pred mnohými desiatkami rokov, zrejme patríte k staršej generácii. V súčasnosti sa už klasické mechanické náramkové hodinky veľmi nenosia – veď takmer každý, a nielen mladý človek, už má smartfón, ktorý má aj funkciu merania času, alebo smart hodinky.
Klasické mechanické hodinky sa začali pomaly z trhu strácať po roku 1972, keď firma Hamilton uviedla na trh prvé náramkové hodinky na svete s digitálnym displejom. Digitálky sa stali takým hitom, že mnohí výrobcovia klasických hodiniek (najmä švajčiarski) skrachovali. Niektorí sa však nevzdali a začali na trh uvádzať luxusnejšie a niečím výnimočné ručičkové hodinky.
Titul výrobcu najtenších mechanických hodiniek na svete patrí odnedávna talianskej spoločnosti Bulgari, výrobcovi luxusných módnych doplnkov. Táto spoločnosť predstavila nedávno hodinky Finissimo Ultra z kolekcie Octo s hrúbkou len neuveriteľných 1,8 mm. Ultratenké hodinky sú majstrovským dielom jemného inžinierstva a vyvíjali ich tri roky.
Na to, aby boli tieto veľmi tenké hodinky dostatočne pevné, bolo potrebné starostlivo vybrať vhodné materiály na jednotlivé súčasti. Puzdro je zhotovené z karbidu volfrámu, očká na remienku sú z titánu. Hodinky sa ručne naťahujú a na jedno natiahnutie fungujú až 50 hodín. Na rohatkovom koliesku je vygravírovaný QR kód, ktorý po oskenovaní sprístupní online rôzne informácie, videá aj virtuálnu prehliadku hodiniek. Kód je zároveň garanciou autenticity hodiniek, ktoré majú 170 súčastí. Firma vyrobí len desať exemplárov a každý z nich bude stáť 440 000 dolárov.

RM, foto Bulgari

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.