Nečistota v katóde pomáha

Výrobcovia sekundárnych batériových článkov trvajú na prísnych špecifikáciách čistoty od dodávateľov katódových materiálov, aby zabezpečili konzistentnú kvalitu. Dodávatelia preto musia výrazne investovať do čistenia surových kovov, čo následne zvyšuje náklady na batérie. Juhokórejskí vedci pod vedením Yong-Tae Kima z Katedry materiálovej vedy a inžinierstva na Pohanskej univerzite však zistili, že špecifikácie čistoty katódových materiálov, ktoré stanovujú výrobcovia článkov, sú príliš prísne. Ich výskum dokazuje, že zefektívnenie procesu rafinácie lítia by mohlo podstatne znížiť náklady na výrobu.

Foto Pixabay

Bežne sa predpokladá, že nečistoty v lítiových materiáloch brzdia výkonnosť sekundárnych batérií. Preto je cieľom vyrábať lítiové materiály s čistotou najmenej 99,5 %. Výskum však odhalil, že prítomnosť približne 1 % nečistôt horčíka (Mg) v lítiových surovinách zvyšuje účinnosť procesu a predlžuje životnosť sekundárnej batérie. Podľa výskumníkov by mohlo využitie lítia, ktoré nie je úplne zbavené nečistôt, znížiť náklady na výrobu sekundárnych batérií až o 19,4 % a emisie oxidu uhličitého až o 9 %. Podľa Y.-T. Kima by prehodnotenie postupov mohlo pomôcť výrobcom čeliť extrémne nízkym cenám čínskych výrobkov.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.