Nefalšovateľný pergamen

Ilustračné foto Pixabay

Nový výskum ukazuje, že pokusy o falšovanie úradných dokumentov v minulosti vo Veľkej Británii mohli byť zmarené samotným pergamenom, na ktorom boli napísané. Už z predošlých štúdií sa vedelo, že listy vlastníctva bývali v minulosti napísané na rôznych spracovaných zvieracích kožiach, ako sú kozia, teľacia či ovčia. Ukazuje sa však, že práve ovčia koža bola preferovaná. Analýza proteínov extrahovaných zo 645 vzoriek z britských právnych dokumentov datovaných od 16. do 20. storočia ukázala, že až 96,4 % z nich bolo vyrobených z ovčej kože. Jej popularita mohla súvisieť s jej nízkou cenou v porovnaní s inými pergamenmi, vyrobenými napríklad z teľacej kože, ale aj schopnosťou ovčej kože prekaziť pokus o podvod.
Na výrobu pergamenu z kože sa musia zvieracie kože ponoriť do vápna, bieleho práškového lúhu sodného, ktorý odstráni z kože tuk. Ovčia koža obsahuje viac tuku – tuk zodpovedá za 30 až 50 % jej hmotnosti – než iné zvieracie kože. Napríklad koža hovädzieho dobytka obsahuje len 2 až 3 % tuku. Jeho odstránenie z ovčej kože teda zanecháva medzi vrstvami kože väčšie medzery. Zoškrabnutie atramentu z takéhoto pergamenu môže tieto voľné vrstvy oddeliť, čím sa zničí povrch a odhalia sa na ňom prípadné vykonané zmeny. Niekoľko dokumentov z 12. a 17. storočia spomína ovčiu kožu ako pomôcku pri detegovaní zmien na pôvodnom dokumente, napríklad pri pokusoch o manipuláciu s menom vlastníka nejakého pozemku. Nová štúdia, ktorá, ako hovorí jej spoluautor Sean Doherty z University of Exeter v Anglicku, transformuje knižnice na biomolekulárne archívy, je toho vedeckým potvrdením.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.