Netušené správanie

Ilustračné foto Pixabay

Podľa novej štúdie vedcov z Michiganskej univerzity zo siedmich koronavírusov, o ktorých je známe, že infikujú ľudí, štyri (OC43, 229E, HKU1 a NL63) spôsobujú bežné respiračné infekcie. Sú výrazne sezónne a zdá sa, že sa prenášajú v rovnakej populácii podobne ako chrípka A (H3N2). Autori štúdie tvrdia, že zatiaľ nie je možné povedať, či sa SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, bude správať rovnako, ale dúfajú, že ich zistenia pomôžu vedcom lepšie sa pripraviť na to, čo sa môže počas pandémie COVID-19 vyskytnúť. Čas ukáže, či sa SARS-CoV-2 stane trvale prítomný v krajinách s bežnou infekciou dýchacích ciest, či bude pokračovať s obmedzeným obehom ako MERS či ako SARS, alebo úplne zmizne, uviedol hlavný autor štúdie profesor Arnold Monto.
Vedci využili údaje zo štúdie o vyhodnotení očkovacej látky proti chrípke v domácnostiach s deťmi v oblasti Ann Arbor v Michigane. Pokračujúca štúdia teraz sleduje výskyt SARS-CoV-2 a jeho potenciálnu prítomnosť v domácnostiach v Michigane. Vedci tvrdia, že študované koronavírusy sú v Michigane výrazne sezónne a zdá sa, že na základe sériového intervalu a rizika sekundárnej infekcie majú v pozorovanej populácii podobný prenosový potenciál ako vírus chrípky A (H3N2). Výsledky však nenaznačujú, ako sa bude správať SARS-CoV-2.
V prebiehajúcej štúdii vedci používajú vzorky zozbierané pred pandémiou COVID-19. Predbežné výsledky nepreukazujú, že SARS-CoV-2 bol v komunite prítomný pred marcom 2020.

Zo stránky Sci-News spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.