Nie je všetko stratené

Strata či odcudzenie mobilného telefónu sú veľmi nepríjemné. Prinášame preto niekoľko praktických tipov, ako sa vyhnúť komplikáciám, ktoré s tým súvisia.

Foto Pexels/Porapak Apichodilok

Strata alebo krádež smartfónu sú pre poškodeného veľmi nešťastné momenty. Je to niečo, čo si často zapamätáme do konca života. Dôvody sú rôzne, môže nás trápiť vysoká cena nového zariadenia, strata osobných údajov, fotografií či videí rodiny a priateľov alebo nám to, skrátka, len skomplikuje životnú situáciu. Telefónmi predsa mnohí platíme v obchodoch, pomocou ich navigácie sa presúvame alebo nám organizujú život prostredníctvom kalendárov.

Oznámiť krádež

O pomoc pri strate či krádeži telefónu, nech je jeho hodnota akákoľvek, sa prirodzene ponúka žiadať políciu. Cieľom tohto článku je priniesť návod na zabezpečenie vášho telefónu, aby ste sa na políciu mohli obrátiť už s lokalizovaným zariadením.
Na otázku, či je možné žiadať linku 158 o pomoc pri lokalizovanom telefóne, nám odpovedala podplukovníčka Silvia Zíšková, riaditeľka odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky: Podľa § 72 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov (ďalej len zákona o PZ) má každý právo obracať sa na príslušníkov PZ a útvary PZ so žiadosťou o pomoc. Na základe toho sú príslušníci PZ a útvary PZ povinné v rozsahu zákona o PZ predmetnú pomoc poskytnúť. Ak sa občanovi podarí lokalizovať svoj odcudzený mobilný telefón, pričom došlo k spáchaniu protiprávneho konania, či už trestného činu, alebo priestupku, môže ihneď túto skutočnosť oznámiť telefonicky na tiesňovú linku 158, osobne najbližšej hliadke PZ alebo na ktoromkoľvek obvodnom oddelení PZ.

Čo robiť ako prvé

Keď hovoríme o telefóne s operačným systémom iOS, je potrebné ho čo najskôr prepnúť do režimu straty. Na akomkoľvek zariadení, ktoré máte poruke, navštívte webovú stránku www.icloud.com/find a prihláste sa pomocou svojho účtu Apple. Vedieť svoje prihlasovacie údaje je nutnosť. Po výbere strateného iPhonu nastavte Lost mode (režim straty) a zadajte telefónne číslo priateľa či priateľky, na ktoré sa prípadný nálezca môže dovolať, a telefón odovzdať.
V prípade, že vlastníte telefón s operačným systémom Android, postup je takmer rovnaký. Na adrese www.google.com/android/find sa na dostupnom telefóne či počítači prihláste pomocou svojho účtu Google a vyberte možnosť Secure device (zabezpečiť zariadenie).
Pri oboch operačných systémoch si proces režimu straty odporúčame vyskúšať vopred v domácich podmienkach. Je to bezplatné a úplne bezpečné. Skúste telefón odpojiť od domácej wi-fi siete a na uvedených webových stránkach ho lokalizovať prostredníctvom počítača alebo iného mobilného telefónu.

Aktívne dáta a ochrana kódom

Prevencia je základ. Nedovoľte prípadnému zlodejovi váš telefón vypnúť, resp. ho odpojiť od internetu. Každý telefón má v súčasnosti vstavaný GPS modul, z ktorého však musí nejako odoslať dáta. Dôležité je preto mať aktívne mobilné dáta a nevypínať ich ani za cenu šetrenia batérie či samotných dát.
Poďme si spoločne prejsť modelové situácie, ktoré môžu pri odcudzení telefónu nastať. Väčšina moderných telefónov s aktívnou používateľskou lokalizáciou sa bez zadania ochranného kódu buď nedá vypnúť, alebo je možné tieto telefóny lokalizovať aj po vypnutí. Ako prvé teda odporúčame nastaviť si bezpečný ochranný kód. Kódy ako 0000 alebo 1234 bezpečné rozhodne nie sú. Keď si nastavíte bezpečný kód, skúste svoj telefón lokalizovať aj po jeho vypnutí.
Časy, keď stačilo vybrať batériu z mobilného telefónu a mobil putoval rovno do cudzieho vrecka, sú, našťastie, preč. Vedia to však aj zlodeji, ktorí v súčasnosti namiesto batérií vyberajú z telefónov rovno SIM karty. Výrobcovia telefónov sa snažia prístup k SIM karte aspoň sťažiť nutnosťou používať rôzne ihly, no keby ste sa spoliehali iba na to, mohlo by vás to stáť telefón.

eSIM a zablokovanie prístupu

Existuje však aj tzv. eSIM alebo virtuálna SIM karta, ktorú začínajú podporovať všetky moderné telefóny a súčasne s nimi aj slovenskí mobilní operátori (Orange, O2, Telekom a 4ka). Väčšina našich operátorov ponúka aktiváciu tejto služby z pohodlia telefónu cez infolinku či aplikáciu, prípadne sa môžete zastaviť v pobočke vášho operátora a aspoň sa informovať, či ju on a váš telefón podporujú. Virtuálna SIM karta znamená, že všetky údaje o vašom telefónnom čísle sú vložené zo SIM karty priamo do mobilného telefónu vrátane čísel či SMS uložených na SIM karte. Neprídete teda o nič a po aktivácii eSIM bude telefón fungovať rovnako. Prekvapený zlodej, ktorý automaticky v telefóne hľadá SIM kartu, aby deaktivoval mobilné dáta, môže telefón v najlepšom prípade zahodiť a bežať od neho preč.
Všetky tieto bezpečnostné kroky však môže ohroziť jednoduchá aktivácia letového režimu alebo vypnutie mobilných dát zo zamknutej obrazovky. Je preto veľmi dôležité mať v telefóne zakázanú možnosť rýchleho prístupu k dátam či letovému režimu bez jeho odblokovania. Rýchly prístup k fotoaparátu či LED svetlu zo zamknutej obrazovky si môžete jednoducho v nastaveniach telefónu predvoliť rôznymi gestami. Celý panel, ktorý obsahuje aj letový režim, bez odomknutia telefónu nepotrebujete. Zlodej sa nesmie dostať k možnosti zapnúť letový režim, preto majte ťažko uhádnuteľný ochranný kód a pravidelne telefón zamykajte.

Pravidelná aktualizácia

Na zabezpečenie vášho telefónu, nielen proti fyzickej krádeži, je tiež ideálne pravidelne aktualizovať operačný systém. Nedávno vydaná aktualizácia iOS napríklad pridáva proti zlodejom ochrannú vrstvu, ktorá znemožní vypnutie lokalizácie telefónu, a to aj v prípade, že by zlodej uhádol váš ochranný kód alebo dokonca telefón odcudzil odomknutý. Tento ochranný prvok veľmi pravdepodobne čoskoro pridá aj spoločnosť Google do systému Android, preto je aktualizovanie telefónu na najnovšiu verziu operačného systému dôležitým krokom.
Druhou, no nemenej podstatnou výhodou aktualizovaného systému je, že zlodej telefón ťažšie predá. Odcudzené mobilné zariadenia čaká väčšinou dvojaký osud. Prvou možnosťou je predaj na náhradné diely. Zlodej však získa iba zlomok z ceny ukradnutého telefónu. Pre zlodeja je najatraktívnejšia možnosť telefón celý premazať, vrátiť ho do továrenského nastavenia a predať ako použitý kus. Lenže práve druhú možnosť spoločnosti ako Apple a Google zlodejom výrazne sťažujú bezpečnostnými záplatami v aktualizáciách, aby sa zariadenia nedali tzv. jailbreakovať alebo rootovať. Ide o procesy, ktoré používateľom smartfónov so systémom iOS a Android umožňujú získať privilegované ovládacie prvky a odstrániť z nich osobné údaje vrátane režimu straty.
Ak ste zvládli všetky kroky a úspešne zabezpečili svoj mobilný telefón, môžeme vám už len pogratulovať. Veríme, že ste sa k tomuto článku dostali v dostatočnom predstihu a úspešne sa tak vyhli komplikáciám, ktoré v texte opisujeme. Vedomosti a prevencia sú napokon tým najlepším zabezpečením.

Text a foto Mgr. Roman Lipka
Veda na dosah, úprava R

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.