Nová dominanta Hamburgu

Slávnostné otvorenie multifunkčnej budovy Elbphilharmonie v Hamburgu je naplánované na 11. a 12. januára 2017. Potom sa tu začne trojtýždňový hudobný festival a v prvej polovici roka sa má v novom chráme hudby uskutočniť viac než 200 koncertov.

Veľká koncertná sála, vizualizácia Iwan Baar.

Naša krajina má bohaté skúsenosti s tým, že mnohé veľké stavby – napríklad úseky diaľnic, tunely alebo aj novostavba Národného divadla v Bratislave – zhltnú niekoľkonásobne viac peňazí, než sa pôvodne plánovalo a do používania sa odovzdávajú s niekoľkoročným oneskorením. Niekedy frfleme, že sa to môže stať len u nás, ale stáva sa to aj v tých najvyspelejších krajinách. Aj inde vo svete sa u mnohých stavieb pôvodne rozpočtované náklady i pôvodný termín ich dokončenia podstatne prekročia. Príkladom môže byť multifunkčná budova Elbphilharmonie v Hamburgu, ktorej slávnostné otvorenie je – konečne – naplánované na 11. a 12. januára 2017. Potom sa v novej budove začne trojtýždenný hudobný festival. V prvej polovici tohto roku sa má v novom chráme hudby uskutočniť viac než 200 koncertov.

Elphi – Labská filharmónia 

Názov Elbphilharmonie znamená Labská filharmónia, pretože hlavným používateľom novej multifunkčnej budovy v hamburskej prístavnej štvrti HafenCity bude hudobné teleso rovnakého mena ako celá stavba. V modernej budove originálnych tvarov budú okrem hlavnej koncertnej sály aj menšie sály, luxusný hotel s 244 izbami, 45 luxusných apartmánov a garáže pre 520 vozidiel. Budovu, ktorá už dostala krátku prezývku Elphi, navrhlo renomované švajčiarske architektonické štúdio Herzog & de Meuron, ktoré sa môže popýšiť takými excelentnými stavbami, ako je známy štadión Allianz Arena v Mníchove či Múzeum kultúr v Bazileji.

Labskú filharmóniu mali pôvodne otvoriť už v roku 2010, ale náklady na jej výstavbu sa prekročili desaťnásobne. Okrem koncertných sál bude v budove aj luxusný hotel a garáže pre 520 áut.

Štúdio dostalo v roku 2001 Pritzkerovu cenu, ktorá sa považuje za najvýznamnejšie ocenenie v oblasti architektúry. Otvorenie komplexu bolo pôvodne plánované na rok 2010 (teda pretiahlo sa o temer sedem rokov), pričom náklady na jeho výstavbu sa oproti pôvodným plánom  – znie to až neuveriteľne – zdesaťnásobili.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 1/2017.

Časopis Quark si môžete objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

Rado Mlýnek

Foto Pixabay