Nové 3D obväzy

Ilustrácia NC State University/Orlin Velev

Výskumníkom z North Carolina State University sa podarilo vytvoriť špeciálne gély, ktoré bude možné vyrábať pomocou 3D tlače. Uplatnenie môžu nájsť v oblasti biomedicíny – predstavte si akési biologické lešenie pre rast buniek – a v tzv. mäkkej robotike (soft robotics). Gély boli vytvorené spojením mikroskopických a nanoskopických sietí materiálov získaných z morských rias a dostali názov homokompozitné hydrogély. Podľa článku v časopise Nature Communications sú tieto gély na vodnej báze zároveň dostatočne silné aj flexibilné. Chemicky sú zložené z alginátov – zlúčenín, ktoré možno nájsť v sladkovodných aj morských riasach a ktoré sa používajú ako zahusťovadlá alebo aj v medicínskych obväzoch na rany.
Spájanie sietí rovnakého alginátu, len v rôznych mierkach, eliminuje krehkosť, ktorá občas nastáva, keď sa v hydrogéli spájajú rôznorodé materiály, uviedol hlavný autor štúdie Orlin Velev z NC State University. Materiály na vodnej báze môžu byť krehké a mäkké. Tieto homokompozitné materiály – mäkké vláknité častice vnútri hmoty alginátu – sú však v skutočnosti dva hydrogély v jednom: jeden je časticový, druhý molekulárny. Spolu vytvárajú želatíne podobný materiál, ktorý je lepší ako suma jeho častí a ktorého vlastnosti možno presne tvarovať pomocou 3D tlače podľa požiadaviek, dodal O. Velev. Podľa vedcov je pozoruhodné, že na spevnenie hydrogélového materiálu sa pri tomto procese používa vlastne rovnaký materiál: jeden a ten istý materiál sa tak využíva na zlepšenie celkových mechanických vlastností. V budúcnosti sa pokúsia doladiť túto metódu spájania homokompozitných materiálov na pokročilé využívanie 3D tlače na biomedicínske účely. Materiál by mohol byť potenciálne používaný ako zosilnený 3D vytlačený obväz, náplasť na hojenie rán alebo na podávanie liečiv.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.