Nový iOS 13 nepotešil všetkých užívateľov iPhonov

Dni do 19. septembra odpočítavalo určite množstvo používateľov iPhonov od 3. júna, kedy spoločnosť Apple predstavila najnovšiu verziu svojho operačného systému iOS, iOS 13. 

Nová verzia predstavuje dlhý zoznam najnovších funkcií, ale aj opravu systému, čo by malo zabezpečiť ešte pohodlnejšie a intuitívnejšie používanie mobilných zariadení. Smutní ostanú predovšetkým majitelia starších smartfónov, konkrétne iPhonu 6 (vrátane) a ešte nižších modelov. Príslušenstvo a obaly na mobily sa však budú vyrábať aj naďalej.

Modely, ktorých sa iOS 13 týka
iPhone XS iPhone X iPhone 7 iPhone 6s Plus
iPhone XS Max iPhone 8 iPhone 7 Plus iPhone SE iPod touch (siedmej generácie)
iPhone XR iPhone 8 Plus iPhone 6s

Rýchlosť a efektívnosť však nie sú ani zďaleka jedinými vylepšeniami. Zlepšili sa časy aktualizácie aplikácií, časy spustenia aplikácií sú dvakrát rýchlejšie, veľkosť stiahnutí aplikácií sa znížila až o 50% a funkcia Face ID je rýchlejšia zas o 30%. Aké sú ďalšie novinky?

Zmeny v aplikácii Fotografie

Spoločnosť Apple prehodnotila celú aplikáciu Fotografie a predstavila novú funkciu, ktorá zobrazuje celú vašu knižnicu fotografií a zobrazuje výber najdôležitejších udalostí zo dňa, mesiaca alebo roku. Fotky, ako aj videá, sú inteligentne usporiadané, čo zjednodušuje prehliadanie vašich obľúbených spomienok. 

Okrem usporiadania však zmeny nastali aj v nástrojoch na úpravu fotografií tak, aby čo najviac uľahčovali úpravu obrázkov. Nástroje úpravy tak nájdete v spodnej časti celej aplikácie a po klepnutí na tlačidlo “Upraviť” je dostupných množstvo praktických funkcií. Otáčanie, orezávanie a používanie filtrov na obrázkoch, ale i videách tak nikdy nebolo jednoduchšie. Zmena, ktorá najviac poteší zrejme všetky samozvané Instagramové modelky. Tie isto poteší aj nový monochromatický efekt.

Súkromie nadovšetko

Technologický gigant prišiel aj s novinkami v oblasti bezpečnosti a súkromia. Existujú tak nové ovládacie prvky na obmedzenie údajov o polohe zdieľaných s aplikáciami, ktorým môžete povoliť prístup k vašej polohe raz. Spoločnosť Apple vám však poskytne viac oznámení, keď vašu polohu používajú aplikácie na pozadí.

Súvisí s tým aj aktualizácia Máp. Tá obsahuje širšie pokrytie ciest, lepšie údaje pre chodcov, presnejšie adresy a podrobnejšie informácie o krajine. Nové Mapy sú doposiaľ k dispozícii v niektorých mestách a štátoch, no postupne bude v roku 2019 predstavená celému USA. Do roku 2020 by sa tak mala dostať aj do ostatných krajín.

Tmavý režim

Ďalšia praktická funkcia, ktorá sa zíde najmä v noci, keď chcete zabrániť tomu, aby vám pri pohľade na čas biele svetlo vypálilo vaše zreničky. Počas dňa však šetrí výdrž batérie, obzvlášť na telefónoch vybavených OLED, čiže od iPhone X a ďalej. Samotné spustenie režimu je možné vykonať v ovládacom centre, hneď vedľa prepínača True Tone, no nastaviť si ho môžete aj tak, aby sa v noci zapol podľa plánu či vlastné času. Tmavý režim určite zožne u používateľov obrovský úspech, ako tomu bolo pri podobnom režime v aplikácii Messenger. 

Spoločnosť Apple toho priniesla v iOS 13 ešte omnoho viac, preto bude najlepšou voľbou, keď si to vyskúšate na vlastnej koži. Teda vlastnom telefóne.

Foto Patrícia Lukáčová

Tento článok je sponzorovaným obsahom

Komentáre