Nový národný projekt MOHOK: Posilnenie kvality celoživotného vzdelávania na Slovensku

V reakcii na rastúce požiadavky trhu práce na zručnosti sa na Slovensku spustil národný projekt Monitorovanie a hodnotenie úrovne kľúčových kompetencií dospelých (MOHOK). Jeho cieľom je zistiť, aké kognitívne a nekognitívne zručnosti majú dospelí vrátane učiteľov.

Žena zapisujúca si poznámky do zošita
Foto Unsplash

Celoživotné vzdelávanie je nevyhnutné pre udržanie konkurencieschopnosti, no na Slovensku chýbajú podrobné analýzy, ktoré by ukázali, aké schopnosti dospelí skutočne majú a čo ich motivuje k ďalšiemu vzdelávaniu. Projekt MOHOK má túto medzeru vyplniť a pomôcť zlepšiť kvalitu vzdelávania aj profesijný rast dospelých a učiteľov.
Ak chceme držať krok s meniacim sa svetom, musíme sa neustále učiť a rozvíjať svoje zručnosti. Projekt MOHOK nám ukáže, aké schopnosti majú dospelí na Slovensku a kde je priestor na zlepšenie. Tieto údaje nám pomôžu lepšie nastaviť vzdelávaciu politiku, uviedol minister školstva Tomáš Drucker.

Analýza údajov zo Slovenska

Hlavným cieľom projektu je analýza reprezentatívnych údajov zozbieraných v oboch cykloch medzinárodného výskumu PIAAC (Program for the International Assessment of Adult Competencies, Medzinárodné hodnotenie kompetencií dospelých – najkomplexnejší medzinárodný výskum kompetencií v histórii), ktorý skúma kompetencie dospelých vo veku 16 až 65 rokov. Analýza dát zo Slovenska poskytne pohľad nielen na úroveň čitateľskej a matematickej gramotnosti a schopnosti riešiť problémy v technicky vyspelom prostredí, ale aj na ďalšie kľúčové zručnosti, ako sú napríklad socio-emocionálne zručnosti, zdravie a povolanie.
Výsledky analýz budú slúžiť ako východisko pre nadväzujúci domáci výskum a následne na tvorbu vzdelávacích politík a stratégií Slovenska, pričom projekt prispeje k rozvoju vzdelávacích programov zameraných na zlepšenie kľúčových kompetencií a zručností dospelých a učiteľov.

Podpora celoživotného vzdelávania

Výstupy z projektu MOHOK budú zahŕňať odborné národné správy a štúdie, ktoré poskytnú odporúčania pre zlepšenie celoživotného vzdelávania a rozvoj kompetencií potrebných pre úspešné uplatnenie sa na trhu práce. Medzi hlavné výstupy patrí aj správa Kompetencie a zručnosti učiteľov, každoročné tematické správy z PIAAC a výstupy zozbierané od zamestnávateľov pomocou Modulu pre zamestnávateľov pod gesciou OECD.
MOHOK tiež poskytne cenné informácie a odporúčania pre MŠVVaM SR, aby sa zvýšil podiel dospelých na vzdelávaní a odbornej príprave, rozšírili možnosti uplatnenia sa na trhu práce a znížil podiel osôb s nízkou kvalifikáciou.
Projekt MOHOK je v súlade s prioritou Programu Slovensko 2021 – 2027 v oblasti Zručnosti pre lepšiu adaptabilitu a inklúziu. Sprostredkovateľským orgánom je Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky a realizátorom projektu je Centrum vedecko-technických informácií SR.
Projekt je spolufinancovaný z fondov Európskej únie v sume 4 248 991,31 eura a prinesie ďalšie aktivity a nástroje na podporu celoživotného vzdelávania a konkurencieschopnosti dospelých.

TS CVTI SR