Obetné kone z dovozu

Vedci sa dlho domnievali, že kone, ktoré v minulosti v Európe obetovali, pochádzali vždy z miestnych zdrojov a bývali to výlučne žrebce. Výskum Cardiffskej univerzity však odhalil, že kone, ktorých pozostatky sa našli na pohrebiskách na území súčasného Ruska a Litvy, priviezli zo Škandinávie.

Ilustrácia Mirosław Kuzma

Kone, ktoré v časoch vikinského osídlenia obetovali v baltských osadách, pochádzali z 1 500 kilometrov vzdialených oblastí Fínska a Švédska, takže ich na miesto museli dopraviť na lodiach. Pôvod obetovaných koní odhalila analýza izotopov stroncia v zubnej sklovine, ktorá umožňuje určiť zloženie pôdy, vody a rastlín v miestach, kde zviera vyrastalo. Vedci zistili, že pohlavie koňa nemuselo byť rozhodujúce – približne každé tretie zviera bola kobyla. Tento výskum búra teórie, že na obetovanie vyberali výlučne miestne žrebce. Domnievame sa, že prestíž zvieraťa prichádzajúceho z diaľky bola dôležitejším faktorom, prečo ich vybrali na tento obrad, uviedla vedúca štúdie archeologička Katherine Frenchová.
Konské obety boli rozšírenými verejnými obradmi, ktoré pretrvávali medzi pobaltskými kmeňmi až do 14. storočia. Na mnohých pohrebiskách boli zvieratá pochované oddelene od ľudí, ale existuje množstvo príkladov koní pochovaných spoločne s ľudskými pozostatkami.

Zo stránky EurekAlert! spracovla BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.