Obývateľná planéta

Foto NASA

Satelit na výskum tranzitujúcich exoplanét (TESS) je sondou NASA a je určený na sledovanie planét mimo našej slnečnej sústavy, ktoré z pohľadu zo Zeme prechádzajú pred hviezdou svojho systému. TESS teraz objavil prvú planétu veľkosti Zeme v tzv. obývateľnej zóne. To znamená, že obieha v takej vzdialenosti od svojej materskej hviezdy, kde by životodarná kvapalná voda mohla na povrchu planéty vytvárať vodné plochy. Táto zóna je oblasť dostatočne vzdialená od svojej hviezdy, aby nebola priveľmi horúca, ale dostatočne blízko, aby nebola priveľmi chladná.
TOI 700 d, ako vedci NASA nazvali planétu, je najvzdialenejšia známa planéta v systéme TOI 700, čo je malá chladná trpasličia hviezda triedy M nachádzajúca sa v južnom súhvezdí Mečiar vzdialenom viac ako 100 svetelných rokov. Planéta TOI 700 d má hmotnosť a veľkosť asi 40 % Slnka a len polovicu jeho povrchovej teploty. Novoobjavená planéta je len o 20 % väčšia ako naša Zem, okolo svojej hviezdy obieha každých 37 dní a prijíma z nej 86 % energie, ktorú Slnko dodáva Zemi.
Presné podmienky na TOI 700 d nie sú známe, vedci však použili aktuálne informácie, ako sú veľkosť planéty a typ hviezdnej dráhy, po ktorej obieha, a modelovali 20 potenciálnych prostredí pre TOI 700 d, aby zistili, či by nejaká verzia viedla k vhodným povrchovým teplotám a tlakom pre jej obývateľnosť.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre