Očami farmácie

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo obsahuje smrteľná injekcia podaná odsúdeným pri treste smrti? Akým mechanizmom funguje? Obsahuje jednu, dve alebo tri zložky? Odpoviem vám už teraz. Obsahuje tri zložky. Viete si však predstaviť, čo by sa stalo, keby sme ich podali v zlom poradí? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v podcaste Očami farmácie.
Čo by to bolo za farmaceutický podcast, ktorý by nehovoril o liekoch. Hneď prvý podcast bol venovaný liekom, ktoré majú potenciál vyliečiť covid-19. Dozviete sa ich mechanizmus účinku a aké štúdie potvrdzujú ich účinok. V novšej epizóde o liekoch proti covidu-19 získate informácie aj o ivermektíne, remdezivíre a dexametazóne.
Ak sa vám to zdá oliekoch stále málo, dopočujete sa tiež to, akou náhodou bol objavený účinok Viagry, ako funguje Antabus – liek na odvykanie od alkoholu a ako sa nám podarilo skrotiť jeden z najjedovatejších jedov na svete a využívať ho na skrášľovanie v kozmetickej medicíne.
Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmácie, ale poukazujú aj na sporné situácie, ktoré sa udiali v histórii. Dozviete sa napríklad viac o rasizme v klinickom skúšaní a najneetickejšej štúdii vôbec.
Ak preferujete kontroverziu, potom vás poteší epizóda o homeopatii alebo o tom, či pred nami farmaceutické firmy naozaj taja liek na rakovinu len preto, aby mohli maximalizovať svoje zisky. Naozaj sa usilujú farmaceutické firmy liečiť, no nikdy nevyliečiť? Ako do tohto videnia sveta spadá liek Zolgensma schopný jednou infúziou kompletne vyliečiť dieťa, ktoré by inak zomrelo do druhého roku života?
Možno som vás zahltil otázkami, na ktoré teraz chcete poznať odpovede. Nemusíte sa však báť, že vám to zaberie mnoho času. Jednotlivé epizódy sú 10-minútové jednohubky, ktoré na seba takmer bez výnimky nenadväzujú.
Podcast nájdete na stránke https://mkmarekkajan.podbean.com/ a vypočuť si ho môžete prostredníctvom aplikácií Apple Podcasts, Google Podcasts a Spotify.

PharmDr. Marek Kajan