Od Dubaja k Dunaju

V septembri sa Centrum vedecko-technických informácií SR stalo na dva dni súčasťou a zároveň hlavným partnerom festivalu inovácií ITAPA EXPO, na ktorom návštevníkov čakali unikátne exponáty a atmosféra z EXPO DUBAJ 2020.

Centrum vedecko-technických informácií SR bolo jedným z inštitucionálnych podporovateľov podujatia a na ITAPA EXPO vytváralo významný priestor na prezentáciu vysokých škôl. Tie sa aktívne zapájajú do vytvárania úspešného, ale aj ekonomicky a environmentálne udržateľného Slovenska.

Športové auto MH2

Mladí mali prednosť

Mnohé prezentované exponáty ukazovali výsledky práce študentov slovenských stredných a vysokých škôl. Tie mali možnosť pochváliť sa výsledkami svojej práce najmä v oblasti strojárstva a robotiky. Aj preto dopoludnie prvého dňa festivalu patrilo najmä stredoškolákom a vysokoškolákom, ktorí budú o niekoľko rokov lídrami vo vývoji moderných technológií. Na návštevníkov, ktorí sa mohli niečo naučiť na interaktívnych prezentáciách a prednáškach, čakali aj kráčajúci, sférický či štvornohý robot a tiež robot, ktorý bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnej súťaži FIRST Global 2022 v Ženeve.
Schopnosti slovenských študentov pod vedením pedagógov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave reprezentoval elektrický autonómny monopost tímu STUBA Green Team, ktorý úspešne reprezentuje našu krajinu a univerzitu na súťaži Formula Student Electric. O jej nabíjanie sa možno v budúcnosti postará inovatívny slovenský nabíjací systém AgeVolt, ktorý snáď onedlho uvidíme aj na parkoviskách.

Vnútri vodíkového autobusu Rošero-P First

To, že robotika patrí už aj na základné a stredné školy, dokázali predstavitelia FIRST Lego League a úspešného tímu Hexadron, ktorí nás tento rok reprezentoval na celosvetovej súťaži v Brazílii. Členovia tímu predstavili návštevníkom nielen robotickú lego zoo, ale aj najlepšie novinky zo sveta robotiky, ktoré sa môže naučiť postaviť z lega a ovládať každý.

Vodíkové lákadlá

V premiére sa na Slovensku po prvý raz predstavil unikátny prototyp vodíkového športového auta MH2. Ide o tzv. concept car alebo show vehicle, teda o originálny koncept automobilu, ktorý má prezentovať novú, čisto slovenskú vodíkovú technológiu a dizajn. Prezentovaný automobil, ktorý vzbudil veľkú pozornosť aj na EXPO v Dubaji, je výsledkom spolupráce Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group.
Ďalším vodíkovým vozidlom na ITAPA EXPO, ktoré mohli návštevníci obdivovať v Bratislave a neskôr bude aj v pilotnej prevádzke v Košiciach, bol autobus Rošero-P First. Pri kapacite 12 miest na sedenie a dojazde 150 km ponúka tento autobus kategórie midibus ekologickú alternatívu pre menej vyťažené linky. Podobne ako pri vodíkovom aute MH2 disponuje revolučným systémom uskladnenia vodíka v špeciálnych metal-hydridových zásobníkoch z dielne Technickej univerzity v Košiciach.

Foto ITAPA

To najlepšie slovenské

Počas dvoch dní mali návštevníci festivalu príležitosť navštíviť aj zaujímavé prednášky, stánky s rôznymi aktivitami a inovatívnou mobilitou. Tému vzniku vesmíru a možností existencie iných vesmírov priblížil dlhoročný spolupracovník Quarku, fyzik a popularizátor vedy Juraj Tekel. Doplnil ho šikovný vizionár Tomáš Balog zo SpaceScavengers, ktorý buduje startup na zachytávanie vesmírneho odpadu.
Zaujímavou slovenskou novinkou v oblasti mobility bol SHARVAN bike. Tento bicykel slúžil aj ako oficiálny dopravný prostriedok slovenského pavilónu pre celý areál EXPO v Dubaji. Ide o skladací, rastúci, farebný a inovatívny bicykel, prvý svojho druhu. Exponáty zo sveta inovatívnej mobility doplnilo tiež ultraľahké športové lietadlo prešovskej firmy Tomark Aero Viper SD4 alebo vírnik NISUS pre dve osoby.
Aj Centrum vedecko-technických informácií SR prezentovalo to najlepšie zo svojho portfólia. Okrem kompletných služieb knižnice sa mohli návštevníci oboznámiť aj s niektorými exponátmi zo Zážitkového centra vedy Aurelium alebo činnosťou kreatívnej dielne FabLab.

R, foto R. Józsová

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.