Od reálneho k sci-fi

Pred rokom predpovede spoločnosti HP hovorili o potrebe začleniť do 3D tlače strojové učenie, opisovali, ako generatívne dizajn zvýši rýchlosť návrhárov, a hovorili o raketovom náraste zdravotníckych 3D aplikácií od chirurgických pomôcok až po protetiku.

Analytici spoločnosti HP nezaháľali a spoločnosť vydala zoznam predpovedí pre 3D tlač a digitálnu výrobu aj na rok 2020. Na základe rozsiahlych rozhovorov s tímom odborníkov analytici identifikovali trendy, ktoré budú mať významný vplyv na pokrok v Priemysle 4.0 týkajúci sa potreby udržateľnejšej výroby, vplyvu automatizácie na výrobné závody či nárastu významu údajov a softvéru ako chrbtice digitálnej výroby.

Automatizovaná montáž

Podľa HP automatizovaná montáž zažije rozvoj vo výrobných priestoroch. Automatizovaná montáž a jednotlivé odvetvia budú plynulo začleňovať viacdielne zostavy vrátane kombinácií trojrozmerne vytlačených kovových a plastových dielov. V súčasnosti pre viaceré faktory, ako je napríklad rôzna teplota pri spracovaní, neexistuje supertlačiareň, ktorá by automaticky zvládla všetko, napríklad tlač kovových a plastových súčastí. Automatizácia však narastá a je tu vízia automatizovanejšieho usporiadania montáže s možnosťou súbežnej výroby dielov z kovov aj plastov. To môže prinášať výhody automobilovému priemyslu a umožniť výrobcom tlačiť kov do plastových dielov, vyrábať vodivé súčasti odolné proti opotrebeniu, vykonávať povrchové úpravy, dokonca aj zabudovávať vodiče či motory do plastových dielov.
V roku 2020 by sa malo zrýchliť kódovanie digitálnych informácií do tlačených 3D textúr. Spoločnosti budú môcť kódovať digitálne informácie priamo do povrchových textúr pomocou pokročilej 3D tlače, čo prinesie väčší objem dát než obyčajné sériové číslo. Ide o jeden zo spôsobov otvoreného či skrytého označovanie dielov, aby ľudia aj stroje mohli čítať informácie na základe tvaru či orientácie zvýraznených miest. Príkladom je 3D tlač stoviek kópií sériového čísla na celý povrch dielu tak, aby bolo skryté a zároveň univerzálne prístupné. Trend bude pokračovať, pretože schopnosť sledovať diely a dátové systémy je čoraz dôležitejšia.

Éra 3D tlače

Očakáva sa, že v roku 2020 možnosti prispôsobenej produkcie vnesú nový rast do výroby obuvi, očnej optiky a stomatológie. Najmä zdravotnícky spotrebiteľský sektor by mal podporiť rast a prijatie digitálnej výroby, keďže výroba obuvi, očných pomôcok a ortodontických prostriedkov rýchlo preberá technológiu 3D tlače. Existuje rozsiahly priestor využitia v obuvníckej sfére, čo je pre sektor 3D tlače naozaj lukratívna oblasť. Podľa spoločnosti SmartTech smeruje 3D tlač v obuvníctve k možnému celkovému rastu vo výške 6,3 miliardy dolárov v nasledujúcom desaťročí. Do rastových možností dobre zapadajú aj čeľustná ortopédia (ortodoncia) a očná optika, pretože možnosti prispôsobenia, ktoré prináša 3D tlač, tu majú vysokú hodnotu.
Aj výrobcovia automobilov sa čoraz väčšmi obracajú k 3D tlači a digitálnej výrobe, ktorá im pomáha s konkurencieschopnosťou v ére premeny, pretože celé odvetvie prechádza najväčšou transformáciou za viac ako 100 rokov – prechod od spaľovacích motorov k elektromobilom. Pri raste obľuby elektromobilov budú ich výrobcovia aj naďalej objavovať možnosti 3D tlačových systémov pre kov aj plast, aby urýchlili návrh a vývoj a splnili svoje ambiciózne ciele. Napríklad spoločnosť Volkswagen sa zaviazala, že do roku 2028 vyrobí viac ako 22 miliónov elektromobilov. Veľký objem súčiastok, ktoré automobilové odvetvie každý rok vyrobí, spolu s možnosťami 3D tlače v oblasti prototypov a produkcie umožňujú tvorcom a výrobcom automobilov produkovať automobilové súčiastky, ktoré predtým nebolo možné vytvoriť, a posunúť možnosti elektrických či dokonca autonómnych vozidiel na novú úroveň.
V roku 2020 má 3D tlač priniesť novú efektivitu dodávateľských reťazcov, softvér by mal posunúť hranice digitálnej výroby na novú úroveň a mal by vzrásť dopyt po študentoch uvažujúcich v 3D.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 2/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

BP
Foto Pixabay