Oscar architektov

Verejnú knižnicu LocHal v holandskom Tilburgu vymenovali za svetovú budovu roka 2019.

Ocenenie Svetová budova roka 2019 získala na nedávnom Festivale svetovej architektúry knižnica LocHal, ktorá sa nachádza v holandskom Tilburgu.

Festival svetovej architektúry (World Architecture Festival) sa konal v Amsterdame od 4. do 6. decembra 2019. Podujatie – mimoriadne rozsahom a jedinečné formátom – poskytuje každoročne ucelený pohľad na súčasnú architektúru z celého sveta. Vysoká pridaná informačná hodnota festivalu vychádza zo širokej základne zúčastnených projektov a ich nezvyčajnej interaktívnej prezentácie: autori 534 projektov, ktoré postúpili do užšieho výberu, ich predstavili na scéne pred porotou a auditóriom kolegov, konkurentov a návštevníkov festivalu.
Prihlásené projekty za rok 2019 prekvapili aj programového riaditeľa Festivalu Paula Fincha: Sme prekvapení veľkou mierou inovácií a nápadov všetkých stavieb tohto ročníka, ktoré ukazujú neuveriteľný rozsah spôsobov, akými architekti reagujú na globálne klimatické a biologické ohrozenia, ktorým v súčasnosti čelíme. Do užšieho výberu sa dostalo napríklad singapurské letisko Jewel Changi Airport z dielne Safdie Architects, Morpheus Hotel v Macau od Zaha Hadid Architects a tiež Helsinská centrálna knižnica Oodi od ALA Architects. Odborná porota, v ktorej zasadlo 148 architektov zo 68 krajín sveta, udelila okrem hlavného titulu Svetová budova roka ocenenia aj v ďalších kategóriách.

Z depa knižnica

Hlavnú cenu v kategórii Svetová budova roka 2019 získala prestavba priemyselnej budovy z roku 1932 na verejnú knižnicu a komunitné multifunkčné centrum LocHal Public Library v holandskom meste Tilburg. Po viac ako 80 rokoch, keď slúžila ako železničné depo, začala táto priemyselná budova v Tilburgu na juhu Holandska svoj druhý život ako miestny knižničný a spoločenský priestor začiatkom roku 2019. Ide o výborný príklad adaptívneho opätovného využitia budovy, ktorá v súčasnosti spája podujatia, workshopy, výstavy, vzdelávanie a prácu. Budova, ktorú navrhol holandský ateliér Civic Architects, má byť novým centrom občianskeho života s klasickými priemyselnými oceľovými rámami a sklenými oknami, ktoré poskytujú nostalgické pozadie pre moderné regály, verejné čitateľské stoly stojace na podvozkoch vagónov, amfiteáter a galériu.

Halu, v ktorej víťazná knižnica vznikla, mali pôvodne zbúrať.

Kolosálny priestor s rozlohou 11 200 m² a výškou 18 m sa nazýva LocHal, čo je skratka pre Locomotive Hall. Priestorový návrh, ktorému dávajú formu schodisko a tematické dielne, nadväzuje na nápad vytvoriť otvorené a produktívne pracovisko. Na rozdelenie veľkého otvoreného priestoru a zlepšenie akustiky budovy holandská dizajnérska spoločnosť Inside Outside navrhla veľké textilné závesy, ktoré sú rovnako vysoké ako strop LocHalu. Závesy môžu byť rôzne rozmiestnené prostredníctvom motorizovaného systému. Slúžia tiež ako slnečné tienenie. Knihy sú usporiadané aj na prenosných regáloch. Výnimočná je detská knižnica, ktorá obsahuje napríklad regály z veľkých farebných ceruziek a pravítok. Autori našli inšpiráciu v blízkom rozprávkovom zábavnom parku. Projekt dokázal nájsť nové využitie budovy, ktorú mali pôvodne zdemolovať. Architektom sa podarilo vytvoriť priestor využiteľný mnohými spôsobmi, znel záver poroty. Rekonštrukcia stavby sa realizovala s rešpektom k pôvodným industriálnym detailom.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 1/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

R
Foto Civic Architects, Tim Schenck, Archimatika

Komentáre