Pavilón nabitý slovenskými technológiami

Energeticky sebestačný inteligentný mikrodom Ecocapsule

Slovenský pavilón na výstave EXPO 2017 v Astane poňali autori futuristicky a ponúkajú návštevníkom fúziu slovenských moderných technológií s tým, čo Slovensko najviac vystihuje po kultúrnej stránke. Napĺňajú tým hlavnú tému výstavy, ktorou je energia budúcnosti (Future energy).

Slovenská účasť na medzinárodnej výstave EXPO 2017 v hlavnom meste Kazachstanu Astane, ktorá prebieha od 9. júna do 10. septembra 2017, je vo forme reprezentatívneho pavilónu. Celá expozícia na ploche 360 m2je poňatá ako umelecké dielo. Autorom návrhu je spoločnosť Kvant z Bratislavy v spolupráci s architektom Jozefom Danákom z ART STUDIO JOKO v Trnave. Slovenská republika na tomto podujatí využíva slogan ENERGY & SLOVAKIA GOOD IDEA a reprezentuje sa ako moderná krajina, ktorá môže ponúknuť nielen bohatstvo kultúrnych tradícií, ale aj unikátne a inovatívne technologické riešenia.

História aj súčasnosť

Pavilón je rozdelený na viacero zón, ktoré úzko súvisia s hlavnou témou energetiky. Návštevníci sa hneď po vstupe do pavilónu nachádzajú pred veľkorozmernou segmentovou LED stenou so živým pohybujúcim sa obrazom z Vysokých Tatier a s kópiou známeho mostíka z vyhliadky z Lomnického štítu. Vpravo sa po celej dĺžke interiéru tiahne galéria našich najväčších vynálezcov – z histórie, ale i zo súčasnosti – od holografického exponátu znázorňujúceho vynález Segnerovho kolesa až po prezentáciu najnovšieho vynálezu CHARGEBRELLA od mladého vedca súčasnosti Daniela Šlosára. Nasleduje symbol vodnej energie v podobe valcovitej vodnej steny s laserovou projekciou. V pavilóne nájdeme aj interaktívny exponát, ktorý demonštruje tvorbu a využitie ľudskej energie. Nachádza sa tu bicykel, na ktorý návštevníci môžu vysadnúť a merať skutočné množstvo energie, ktoré vyprodukujú šliapaním do pedálov.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Aktuálne informácie a program môžete nájsť na webovej adrese www.expo2017slovakia.sk

Barbora Koch
Foto B. Koch a wikipédia