Pavúčie huby

V našej prírode nájdeme nespočetné množstvo rôznych druhov húb. K zaujímavým a pomerne málo známym patria huby s nezvyčajným názvom – pavučinovce (Cortinarius).

Pavučinovec fialovastý

Pavučinovce sú zvláštne huby. Ich rodový názov evokuje, že by mali mať niečo spoločné s pavúkmi, no nie je to tak. Toto pomenovanie dostali podľa zaujímavého znaku, podľa ktorého ich najmä v mladom štádiu môžeme rozpoznať od iných druhov húb. Typickým znakom pavučinovcov je plachtička pripomínajúca pavučinu pavúkov, ktorá sa nachádza okolo hlúbika plodnice a na spodnej strane klobúka. Najnápadnejšia je na mladých plodniciach, neskôr mizne a zostávajú po nej len zvyšky, pavučinky, na okrajoch klobúka alebo v hornej časti hlúbika. Pri starších plodniciach sa tento znak úplne stráca.

Na starších plodniciach zostanú po plachtičke len zvyšky na okrajoch klobúka, neskôr tento znak úplne zmizne.

Krásne, ale nebezpečné

Vo svete je známych okolo 2 000 druhov pavučinovcov, z nich asi 600 druhov rastie aj u nás. Ich počet je však len približný, pretože ide o málo preskúmanú skupinu húb a mnohé druhy sa doteraz iba rozpoznávajú. Determinácia pavučinovcov je totiž veľmi náročná. Často ide o vzhľadovo podobné druhy, ktoré sa od seba líšia len v sotva badateľných detailoch. Mnohé druhy vie preto spoľahlivo určiť iba naslovovzatý odborník, a to predovšetkým pomocou mikroskopu podľa výtrusov plodníc.
Pre bežného hubára nemajú pavučinovce takmer nijaký praktický význam. Väčšina druhov je nejedlá alebo je ich jedlosť doposiaľ málo preskúmaná. Mnohé sú jedovaté a môžu zapríčiniť smrteľné otravy. Jedným z takýchto druhov je napríklad pavučinovec plyšový (Cortinarius orellanus), ktorý je považovaný za našu najzákernejšiu smrteľne jedovatú hubu. Účinok jedu na ľudský organizmus sa totiž prejavuje až po niekoľkých týždňoch po jeho konzumácii. Huba obsahuje orelanín, čo je cytotoxický jed, ktorý sa viaže na bunky obličiek. Spôsobuje ich ťažké poškodenie a akútne zlyhanie.

Typickým znakom všetkých pavučinovcov je pavučinová plachtička, ktorá obaľuje hlúbik a spodný okraj klobúka. Najlepšie viditeľná je na mladých plodniciach.
Pavučinovec fialový

Jedlých pavučinovcov je len zopár druhov, ale ani tu nemožno hubárom odporučiť ich zber, keďže hrozí zámena za podobné jedovaté druhy. Pre hubárov môžu mať pavučinovce najmä estetický význam. Cenné sú však aj z vedeckého hľadiska, pretože ich druhová pestrosť zvyšuje biodiverzitu našich húb.

Modrofialové či žltooranžové

Pavučinovce patria medzi naše najkrajšie a najfarebnejšie druhy húb. Mnohé vytvárajú pomerne veľké plodnice, preto sú v lesnom poraste nápadné a neprehliadnuteľné. Keď už nie žalúdok, potešia aspoň oko nejedného hubára.
Jedným z najfarebnejších druhov je pavučinovec fialový (Cortinarius violaceus). S touto nádhernou hubou sa však stretneme len zriedkavo. Rastie od augusta do októbra v listnatých lesoch, najčastejšie pod bukmi, dubmi alebo brezami. Už na prvý pohľad upúta jej netradičné zafarbenie. Plodnice majú modrofialovú farbu, čo pri väčšine našich húb nie je také bežné. Hoci nepatria medzi jedlé druhy, svojou krásou určite potešia nejedného hubára.

Pavučinovec bukový

Medzi farebne zaujímavé druhy patrí pavučinovec bukový (Cortinarius elegantissimus). Je vzácny a len zriedkavo ho nájdeme v listnatých lesoch, na vápenatých pôdach, kde rastie pod bukmi. Vyskytuje sa od septembra do októbra. Jeho plodnice majú krásnu žltooranžovú farbu a v lesnom poraste sú skutočne atraktívne. Podobne ako väčšina pavučinovcov aj tento druh patrí medzi nejedlé huby.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Ľubor Čačko